10. rocznica agresji Rosji na Gruzję. Ważna uchwała Sejmu – Warszawa wspiera Tbilisi

24
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sejm kierując się „duchem solidarności pomiędzy narodami Polski i Gruzji, w 10. rocznicę zbrojnej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo gruzińskie, pragnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia” – głosi uchwała Izby, przyjęta we wtorek podczas pierwszego dnia 70. posiedzenia.

W dokumencie wskazano, iż „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przypomina pierwszą w powojennej historii Europy militarną agresję sąsiedniego kraju na suwerenne państwo i trwającą po dziś okupację jego terytoriów, jak również historyczną wizytę śp. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi 12 sierpnia 2008 r., która była bezprecedensowym wyrazem wsparcia niepodległości Gruzji”.

W uchwale zaznaczono również, że Sejm sprzeciwia się „wszelkim działaniom, które mają na celu ingerencję w suwerenne prawo władz w Tbilisi do sprawowania zwierzchnictwa nad terytorium Gruzji oraz zdecydowanie potępia zabójstwa, porwania, stosowanie tortur i inne akty przemocy wobec obywateli gruzińskich na terytoriach okupowanych”.