100-lecie odzyskania Niepodległości. Uroczystości i marsz w Warszawie z udziałem Marszałka Sejmu. Relacja

13
Listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W niedzielę 11 listopada w całej Polsce miliony osób świętowało setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie – wzięły w nich udział setki tysięcy uczestników, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu: Markiem Kuchcińskim i Stanisławem Karczewskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Sejm reprezentował także szef Kancelarii Agnieszka Kaczmarska.

Uroczystości w stolicy rozpoczęły się od złożenia wieńców przy grobie śp. prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Następnie w Świątyni Dziękczynnej Mszy Świętej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp. Salvatore Pennacchio, a głoszący homilię przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki powiedział, że cała godność władzy wynika wyłącznie stąd, iż pełni ona swoje zadania w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg. Po Mszy Św. odbyła się ceremonia odsłonięcia tabliczek pamiątkowych przy Dębach Niepodległości.

Kwadrans przed południem odbyła się uroczysta odprawa wart dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci. Po raz pierwszy w historii w pełnym ceremoniale udział wzięła Straż Marszałkowska, która wystawiła posterunek honorowy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po raz pierwszy w jego składzie znalazła się kobieta, funkcjonariuszka SM Katarzyna Bożek.

Po odśpiewaniu hymnu w samo południe, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, głos zabrał prezydent Andrzej Duda. – Dziękuję, że posłuchali Państwo apelu i przyszliście z biało-czerwonymi sztandarami, jest las biało-czerwonych flag. Dziękuję, że w tak niesamowity sposób możemy oddać hołd tym, którym zawdzięczamy wolną, niepodległą, suwerenną Polskę – mówił prezydent. – Chciałbym, abyśmy zawsze umieli tak być razem. Jestem przekonany, że, niezależnie od jego poglądów! Bo w każdym, wierzę w to głęboko, jest miłość do ojczyzny, do niepodległej i suwerennej Polski – powiedział Andrzej Duda. Po przemówieniu prezydent wraz z marszałkami Sejmu i Senatu oraz premierem złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Wszyscy dokonali wpisów w pamiątkowej księdze z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Odprawę wart zakończyła defilada, po której najważniejsi państwowi urzędnicy złożyli wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

O godz. 14 marszałek Kuchciński uczestniczył w uroczystości pośmiertnego nadania Orderów Orła Białego 25 Polakom zasłużonym dla niepodległości. W Zamku Królewskim potomkowie wielkich Polaków, m. in. Władysława Reymonta, Marii Skłodowskiej-Curie, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Kossaka, Kornela Makuszyńskiego czy Janusza Korczaka, odebrali Ordery z rąk prezydenta.

Godzinę później najważniejsi politycy w Polsce stanęli na czele Biało-Czerwonego Marszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, idącego pod hasłem „Dla Ciebie Polsko”. Na Rondzie Romana Dmowskiego Andrzej Duda wygłosił przemówienie i zaintonował hymn. Marsz zgromadził kilkaset tysięcy uczestników, którzy przeszli przed Stadion Narodowy.

Przez cały dzień warszawiacy i osoby, które zdecydowały się świętować setną rocznicę niepodległości Polski w stolicy, mogli korzystać z przygotowanych specjalnie na tę okazję atrakcji. Na Krakowskim Przedmieściu trwał Festiwal Niepodległa, w ogrodach Kancelarii Premiera ministerstwa przygotowały piknik rodzinny, a Sejm i Senat były otwarte dla zwiedzających. Finałem obchodów tegorocznego Święta Niepodległości w Warszawie był wielki pokaz sztucznych ogni.