W Sejmie o zrównoważonym rozwoju i encyklice papieża Franciszka
W Sejmie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski odbyła się konferencja „Zrównoważony rozwój w świetle encykliki Laudato Si’”. Marszałek Marek Kuchciński, który otworzył spotkanie, podkreślił jego wagę powtarzając za papieżem Franciszkiem, że troska o środowisko oraz ochronę stworzenia ma wymiar społeczny. – Zrównoważony rozwój to szansa na innowacyjność w zakresie nowych technologii, jak też na regenerację zasobów przyrodniczych, które mogą służyć człowiekowi – powiedział Marek Kuchciński.
Stolicę Apostolską reprezentował prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Müller. Duchowny wyjaśnił, że głównym tematem encykliki papieża Franciszka Laudato Si’ jest odpowiedzialność każdego człowieka w stosunku do ziemi traktowanej jako wspólny dom.
W trakcie spotkania odczytany został list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym prezydent wskazał, że postulat zrównoważonego rozwoju to prymat interesów społeczeństwa nad interesami podmiotów gospodarczych. List odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta minister Małgorzata Sadurska.
Z kolei w imieniu premier Beaty Szydło list do zgromadzonych gości odczytał wicepremier Mateusz Morawiecki. Szefowa Rady Ministrów podkreśliła w nim: „Konferencja to trafna odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka do dialogu na temat budowy przyszłości naszej planety”.
Współgospodarz konferencji minister środowiska prof. Jan Szyszko apelował o poszanowanie przyrody i odpowiedzialne korzystanie z jej zasobów. – Zrównoważony rozwój to wzrost gospodarczy, respektowanie podmiotowości człowieka i uszanowanie natury – powiedział Jan Szyszko.
W gronie prelegentów konferencji znaleźli się eksperci z zakresu teologii, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Spotkanie poświęcone tematyce zrównoważonego rozwoju w oparciu o encyklikę papieża Franciszka odbyło się w Sejmie po raz trzeci. Jego organizatorem było Ministerstwo Środowiska.
Laudato Si’ jest pierwszą encykliką papieża Franciszka w całości poświęconą ekologii.