Komisja do Spraw Petycji

31
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

17 lipca 2018

Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła odpowiedź Ministra Zdrowia na dezyderat nr 105 w sprawie badań nad zespołem Downa.
Odpowiedzi udzieliła dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia – Anna Widarska.
Komisja po dyskusji uznała, że udzielona odpowiedź nie wyczerpuje pytań zawartych w dezyderacie i podjęła decyzję o konieczności jej uzupełnienia.

Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na dezyderat nr 107 w sprawie zakresu udziału obywateli w pracach organów samorządu terytorialnego wybranych w drodze wyborów.
Odpowiedzi udzielił zastępca dyrektora Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA – Szymon Wróbel.
Komisja po dyskusji uznała, że udzielona odpowiedź w całości wyczerpuje pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.
Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji w sprawie zmiany ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym w zakresie poszerzenia katalogu osób uprawnionych do uczestniczenia w posiedzeniach komisji powołanych przez radę powiatu ze swojego grona (BKSP-145-322/18).

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych konsumentom (BKSP-145-327/18).
Petycję przedstawił poseł Tomasz Szymański (PiS).
Do petycji został załączony projekt nowelizacji, który proponuje zamieścić rozdział pt. „Świadczenie usług telekomunikacyjnych konsumentom”, a tytuł zawartego w dziale III rozdziału 1 „Świadczenie usług telekomunikacyjnych użytkownikom końcowym” zmienić na „Świadczenie usług telekomunikacyjnych przedsiębiorcom”. Do dodawanego rozdziału „Świadczenie usług telekomunikacyjnych konsumentom” postuluje się natomiast „przenieść większość przepisów z obecnego rozdziału «Świadczenie usług telekomunikacyjnych użytkownikom końcowym» albo ewentualnie ustanowić dla obu rozdziałów przepisy wspólne (ogólne) oraz kompleksową nowelizację art. 56 ww. ustawy.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Ministra Cyfryzacji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego w zakresie elektronicznego postępowania upominawczego (BKSP-145-350/18).
Petycję przedstawił poseł Grzegorz Wojciechowski (PiS).
Przedmiotem petycji jest żądanie dokonania zmiany ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego poprzez uchylenie przepisu art. 50528 z jednoczesnym uzupełnieniem rozdziału „Elektroniczne postępowanie upominawcze” o odpowiednie przepisy rozdziału „Postępowanie upominawcze” oraz zmiana art. 50532, która miałaby polegać na złożeniu w pozwie oświadczenia o prawdziwości twierdzeń zawartych oraz o dysponowaniu dowodami przedstawionymi w pozwie pod rygorem odpowiedzialności karnej jak za złożenie fałszywego zeznania. Ponadto petycja zmierza do wprowadzenia zakazu wydania nakazu zapłaty w sytuacji zawarcia w pozwie twierdzeń niezwiązanych ze sprawą (art. 50532a) oraz określa na nowo wymogi sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym (art. 50535).
Komisja, po przedstawieniu petycji oraz dyskusji, podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Ministra Sprawiedliwości.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych w zakresie nakładania na uczestników przewozu towarów niebezpiecznych kar za nieprzesłanie do właściwego organu w ustawowo określonym terminie rocznego sprawozdania z ich działalności (BKSP-145-354/18).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Śląski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego przekazał do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej petycję złożoną przez osobę fizyczną, w której wnoszący postuluje o:
– niewszczynanie przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie obowiązku wysłania egzemplarza rocznego sprawozdania uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych z jego działalności, jeśli sprawozdanie to zostało przesłane w terminie 14 dni od wymaganej daty złożenia;
– umorzenie wszystkich prowadzonych do tej pory w 2018 r. przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego postępowań administracyjnych o nałożenie kary pieniężnej za niespełnienie w wymaganym terminie obowiązku złożenia egzemplarza rocznego sprawozdania z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych, jako nieuzasadnionych wartością dobra chronionego i nieuzasadnionych od strony ekonomicznej.
Komisja po przedstawieniu petycji oraz dyskusji podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na dezyderat nr 102 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie nowego świadczenia kompensacyjnego dla osób niepełnosprawnych oraz wysokości świadczeń emerytalnych części opiekunów osób niepełnosprawnych.
Odpowiedzi udzielił dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych – Michał Pelczarski.
Komisja po dyskusji uznała, że udzielona odpowiedź w całości wyczerpuje pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.

Komisja rozpatrzyła odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na dezyderat nr 106 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowników Państwowej Inspekcji Pracy.
Odpowiedzi udzieliła naczelnik wydziału w Departamencie Prawa Pracy MRPiPS – Janina Suzdorf.
Komisja po dyskusji uznała, że udzielona odpowiedź w całości wyczerpuje pytania zawarte w dezyderacie i podjęła decyzję o jej przyjęciu.
Komisja podjęła decyzję o wniesieniu komisyjnego projektu ustawy, który zrealizuje żądania będące przedmiotem petycji w sprawie zmiany ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zwiększenia wymiaru urlopu wypoczynkowego pracowników PIP wykonujących czynności kontrolne (BKSP-145-321/18).

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej poprzez wyłączenie stosowania przepisów ustawy do przedsiębiorców dokonujących importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów używanych, których częścią składową są produkty wymienione w załączniku 4a do ustawy (BKSP-145-355/18).
Petycję przedstawił poseł Marcin Duszek (PiS).
Przedmiotem petycji jest żądanie dokonania zmiany ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, poprzez wyłączenie stosowania przepisów tej ustawy do przedsiębiorców dokonujących importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia produktów używanych, których częścią składową są produkty wymienione w załączniku nr 4a do ustawy, zatytułowanym „Poziom odzysku i recyklingu odpadów powstałych z produktów”.
Komisja, po przedstawieniu petycji oraz dyskusji z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Środowiska oraz autorów petycji, podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie poszerzenia możliwości wykonywania zawodu pracownika socjalnego przez osoby, które ukończyły studia wyższe na kierunkach: pedagogika, psychologia, politologia, nauka o rodzinie lub socjologia (BKSP-145-363/18).
Petycję przedstawił zastępca przewodniczącego Komisji – poseł Grzegorz Raniewicz (PO).
Przedmiotem petycji jest żądanie dokonania zmiany ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie dotyczącym kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. W petycji nie przedstawiono konkretnej propozycji legislacyjnej.
W uzasadnieniu petycji wnoszący petycję wskazał m.in., że obowiązujące przepisy przejściowe ograniczają lub wręcz uniemożliwiają zatrudnienie na stanowisku osób niespełniających ustawowych kryteriów, które jednak ze względu na posiadane wykształcenie i doświadczenie są doskonale predystynowane do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Zwrócił uwagę, że wiele ośrodków pomocy społecznej stanęło przed faktem braków kadrowych, a z kolei z informacji napływających z uczelni wynika, że – z braku zainteresowania – nie dochodzi do otwarcia kierunku „praca socjalna”.
Zawód pracownika socjalnego w Polsce jest zawodem regulowanym, podlegającym szczególnym uregulowaniom prawnym w zakresie dopuszczenia do jego wykonywania. Określenie uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego wynika wyłącznie i wprost z przepisów ustawy o pomocy społecznej.
Komisja, po przedstawieniu petycji oraz dyskusji z udziałem przedstawiciela MRPiPS oraz Związku Miast Polskich, podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.