Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

27
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

19 lipca 2018

 

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała dla Komisji do Spraw Kontroli Państwowej Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2017 roku (druk nr 2726) w zakresie działania Komisji.
Sprawozdanie przedstawił dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w Najwyższej Izbie Kontroli – Bogdan Skwarka.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o prawnych, instytucjonalnych i finansowych aspektach działalności startupów w Polsce.
Informację przestawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Marcin Ociepa.
Najczęściej pod pojęciem startupy rozumie się małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które rozpoczynają działalność z założenia nakierowaną na wdrażanie innowacji. Są to zazwyczaj przedsiębiorstwa o dużym potencjale wzrostu, które rozwijają nowe technologie i szybko tworzą miejsca pracy. Według badania przeprowadzonego przez Fundację Startup Poland polskie startupy finansują swój rozwój głównie ze środków własnych (68%), korzystają ze środków funduszy VC, polskich i zagranicznych (40%), a także środków pochodzących z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (38%).
Działania legislacyjne wspierające rozwój innowacyjności to przede wszystkim ulga podatkowa na prace badawczo-rozwojowe (wprowadzona ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności). Kolejnym elementem pakietu ułatwień dla przedsiębiorców będzie Prosta spółka akcyjna (PSA), zaprojektowana z myślą o innowacyjnych firmach – startupach. W założeniu będzie można łatwiej i taniej założyć przedsiębiorstwo, a także szybko, bez komplikacji je zlikwidować w razie niepowodzenia (tzw. uproszczona likwidacja). Ponadto w dniu 26 czerwca 2018 r. rząd przyjął projekt tzw. małego ZUS-u. Przedsiębiorcy, których przychody w 2018 r. nie przekroczą średniomiesięcznie 5250 zł, będą mogli skorzystać z nowej ulgi, czyli niższych składek ZUS. Obniżone składki będzie można zastosować już od 1 stycznia 2019 r. Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę.
Aktualnie trwają prace koncepcyjne Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nad nowym instrumentem podatkowym – ulgą Innovation Box. Ma ona polegać na preferencyjnym opodatkowaniu dochodów z tytułu komercjalizacji własności intelektualnej powstałej w wyniku prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność innowacyjną mogą korzystać z szerokiego katalogu instrumentów finansowania projektów innowacyjnych, którego oferta jest sukcesywnie poszerzana. Należy zaznaczyć, że rozwój innowacyjnych firm to podstawowy filar Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która definiuje najważniejsze projekty w tym obszarze. Wsparcie na działalność innowacyjną można pozyskać ze środków Unii Europejskiej, jak i ze środków budżetowych.
W dyskusji poruszano kwestie dotyczące m.in.: problemów prawnych, które napotykają przedsiębiorstwa innowacyjne, poziomu zaangażowania spółek Skarbu Państwa w przedsięwzięcia wysokiego ryzyka oraz liczby przedsiębiorstw zagranicznych korzystających ze wsparcia w programie Poland Prize.