Ardanowski nowym ministrem rolnictwa

19
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Następcą Krzysztofa Jurgiela na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostanie wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski z PiS. W poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa poinformowało o złożeniu rezygnacji przez Jurgiela ze względów osobistych. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że dymisja została przyjęta i stwierdziła, iż nie będzie dociekać dlaczego minister zrezygnował ze stanowiska.

Ardanowski potwierdził informacje dotyczące jego osoby w rozmowie z „Gazetą Pomorską”. „Tak, będę ministrem rolnictwa. (…) Premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem. Uroczystość mianowania odbędzie się w środę w Pałacu Prezydenckim” – powiedział wiceszef sejmowej komisji rolnictwa.

Dla polityka PiS to nie będzie debiut w resorcie rolnictwa. W latach 2005-07 Ardanowski był wiceministrem rolnictwa w mniejszościowym gabinecie Kazimierza Marcinkiewicza – wówczas jego szefem był Krzysztof Jurgiel -, a potem w koalicyjnym rządzie PiS-Samoobrona-LPR, kierowanym najpierw przez Marcinkiewicza, później Jarosława Kaczyńskiego, gdy szefem resortu rolnictwa był Andrzej Lepper.

 Jan Krzysztof Ardanowski jest posłem PiS drugą kadencję. Pierwszy raz został wybrany do Sejmu w 2011 roku. Od początku obecnej kadencji Sejmu był wiceszefem sejmowej komisji rolnictwa.

Nowy szef resortu rolnictwa urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 r. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie indywidualnego gospodarstwa rolnego. W latach 1992 – 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a od 2003 do 2007 r.  prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL – Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998–2002 z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność był radnym w sejmiku kujawsko-pomorskim.