Briefing Rady Bezpieczeństwa ONZ dot. Ukrainy pod przewodnictwem szefa MSZ

30
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W trakcie wtorkowego briefingu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sytuacji na Ukrainie Jacek Czaputowicz potwierdził poparcie Polski dla propozycji misji pokojowej ONZ, która swoim zasięgiem miałaby obejmować całe terytorium Donbasu, w tym granicę rosyjsko-ukraińską, i tym samym skutecznie przyczyniać się do deeskalacji konfliktu oraz wspierać implementację porozumień mińskich – poinformował resort.

Czaputowicz zaapelował o powołanie specjalnego wysłannika ds. Ukrainy, co według niego, potwierdzałoby zaangażowanie ONZ w rozwiązanie konfliktu w Donbasie i pozwoliłoby nadać procesowi pokojowemu nową dynamikę.

Podczas przemówienia szef polskiej dyplomacji podkreślił, że konflikt rosyjsko-ukraiński jest kluczowym wyzwaniem dla systemu bezpieczeństwa europejskiego i ładu światowego opartego na poszanowaniu zasad prawa międzynarodowego. – Agresywne zachowanie Rosji w stosunku do suwerennego kraju i nielegalna aneksja Krymu są jaskrawymi przykładami naruszenia podstawowych zasad prawa międzynarodowego – stwierdził. Szef MSZ zwrócił także uwagę na systematyczne naruszenia praw człowieka na Krymie oraz kwestie humanitarne. – Organizacje humanitarne powinny mieć dostęp do całego terytorium Ukrainy, łącznie ze strefami, które nie są kontrolowane przez ukraiński rząd – mówił. Podkreślił również znaczenie obecności międzynarodowej na Ukrainie jako ważnego elementu procesu stabilizacji i monitorowania konfliktu.

 „Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Niderlandów. W charakterze brieferów wzięli w nim udział: szef Specjalnej Misji Monitującej OBWE na Ukrainie Ertuğrul Apakan, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych Rosemary DiCarlo oraz asystent sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Ursula Mueller. W briefingu wziął także udział minister spraw zagranicznych Niderlandów Stef Blok. W swoim wystąpieniu minister Blok poruszył temat przyjęcia przez Rosję odpowiedzialności za zestrzelenie nad terytorium Ukrainy malezyjskiego samolotu MH 17” – poinformowało ministerstwo.