Debata w ONZ o roli młodzieży w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa

24
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na rolę młodzieży w zapobieganiu konfliktom i budowaniu pokoju, udział młodzieży w procesach politycznych i demokratyzacji oraz wspieranie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego. Było to trzecie wystąpienie szefa polskiego MSZ na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ od czasu rozpoczęcia dwuletniej kadencji Polski w RB. 

– Powinniśmy zapewnić młodzieży na całym świecie szerokie możliwości edukacyjne jako kluczowy element rozwoju i poprawy ich życia – powiedział w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącej młodzieży, pokoju i bezpieczeństwa.

„Szef polskiej dyplomacji przywołał przykłady polskiego zaangażowania w działania na rzecz pomocy rozwojowej i edukacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie, wskazując m.in. na szkołę dla niewidomych dzieci prowadzoną w rwandyjskim Kibeho przez polskie siostry zakonne; wspólny polsko-niemiecki projekt odbudowy placówek oświatowych w Libanie, czy finansowaną przez nasz kraj naukę małoletnich  syryjskich uchodźców przebywających w Jordanii i Libanie. Odnosząc się do poruszonego w debacie zagadnienia kształtowania odpowiednich postaw społecznych i kulturowych młodych pokoleń, minister Czaputowicz odwołał się do nauczania św. Jana Pawła II i papieża Franciszka oraz przesłania pokoju, solidarności i przyjaźni, które towarzyszyło uczestnikom Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku” – poinformował resort.