Delegacja parlamentu Litwy na spotkaniu z Wicemarszałek Sejmu

09
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

We wtorek wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek spotkała się z przewodniczącym Komisji Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego Seimasu Republiki Litewskiej. Głównym tematem rozmowy były możliwości pogłębienia współpracy parlamentarnej między Warszawą i Wilnem. Delegacja Seimasu gościła na Wiejskiej.

– Litwa jest ważnym partnerem i sojusznikiem. Wzmacnianiu współpracy służą wielokrotne kontakty pomiędzy nami i wizyty naszych przedstawicieli na Litwie, ale także przewodniczącego litewskiego Seimasu w Polsce – powiedziała Wicemarszałek Sejmu. – Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do tego, że współpraca pomiędzy Komisją Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego i różnymi organami naszego kraju będzie lepsza i skuteczniejsza – dodała Beata Mazurek.

Przewodniczący litewskiej Komisji Administracji Państwowej i Samorządu Terytorialnego Povilas Urbšys podkreślił, że stosunki polsko-litewskie ponownie się odradzają. – Ma miejsce swojego rodzaju renesans. Długo byliśmy razem, mieliśmy wspólną misję jaką było zapewnienie bezpieczeństwa – powiedział Urbšys. – Bardzo ważne jest, by nasze relacje parlamentarne doprowadziły do konkretów. Zależy nam by takich kontaktów komisji było jeszcze więcej. Jest sporo rzeczy, których możemy się od Państwa nauczyć, a także takich, które mogą być ciekawe dla Państwa – podkreślił polityk.

Wicemarszałek Sejmu podkreślała, że historia pokazuje, że były momenty, które sprawiały, że Polska i Litwa były jednością oraz, że te dwa narody potrafiły stworzyć Konstytucję 3 Maja, która była pierwszą w Europie, a drugą po Stanach Zjednoczonych. Beata Mazurek wspomniała także o jej udziale w uroczystościach z okazji Narodowego Święta 3 Maja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które odbyły się w Wilnie.