„Długa tradycja dobrych relacji”. Wizyta Marszałka Sejmu w Szwecji

30
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Bezpieczeństwo regionu, współpraca państw basenu Morza Bałtyckiego oraz budżet Unii Europejskiej – to główne tematy omawiane podczas oficjalnej wizyty Marszałka Sejmu w Sztokholmie. Marek Kuchciński odwiedził stolicę Szwecji na zaproszenie Urbana Ahlina, przewodniczącego Riksdagu.

Wizyta rozpoczęła się audiencją u Króla Karola XVI Gustawa. Następnie przewodniczący Ahlin powitał polską delegację w szwedzkim parlamencie. Po odwiedzinach w sali obrad i bibliotece marszałek Kuchciński wpisał się do księgi pamiątkowej.

Z pierwszą wiceprzewodniczącą Ewą Thalén Finné i towarzyszącymi jej parlamentarzystami Marek Kuchciński rozmawiał m.in. o sytuacji geopolitycznej regionu. – Siły polityczne w Polsce popierają wzmocnienie bezpieczeństwa w tej części Europy. Polska jest zainteresowana współpracą w tym obszarze ze wszystkimi państwami bałtyckimi – powiedział. Politycy dyskutowali także o propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej, problemie migracji i współpracy infrastrukturalnej. Podczas spotkania towarzyszący marszałkowi poseł Krzysztof Truskolaski, przewodniczący Polsko-Szwedzkiej Grupy Parlamentarnej, omówił m.in. wspólne działania podejmowane w ramach Forum Polsko-Szwedzkiego.

Po zakończeniu spotkania z Ewą Thalén Finné Marszałek Sejmu spotkał się z dziennikarzami. Przedstawiając cele wizyty  w Sztokholmie zwrócił uwagę na niepokój, jaki wywołuje przychylność niektórych państw europejskich wobec planów budowy gazociągu Nord Stream 2. – Liczymy na to, ze Szwecja również stanie po naszej stronie, że doprowadzimy do tego, aby ten gazociąg nie został wybudowany – powiedział mediom Marek Kuchciński.

Podczas oficjalnej wizyty w Szwecji Marszałek Sejmu rozmawiał także z przedstawicielami szwedzkiego rządu, w tym z ministrem spraw zagranicznych Margot Wallström oraz szefem resortu obrony Peterem  Hultqvistem. Następnie polska delegacja ponownie udała się do Riksdagu, gdzie odbyło się spotkanie z przewodniczącym Urbanem Ahlinem. Politycy potwierdzili dobre parlamentarne relacje Polski i Szwecji. Rozmawiali o problemie migracji, sytuacji politycznej regionu i jego bezpieczeństwie. Jednym z ważnych tematów była także przyszłość UE. – Nasza obecność w Unii Europejskiej umożliwiła nam podniesienie poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa – mówił Marek Kuchciński. – Widzimy jednak kryzys Unii, objawiający się w wynikach kolejnych wyborów i malejącej frekwencji do Parlamentu Europejskiego – dodał i zaznaczył, że jest zwolennikiem umacniania Unii jako wspólnoty suwerennych państw. – Cieszymy się, że mamy tak dobre relacje z Sejmem. Polska i Szwecja mają długą tradycję dobrej współpracy – powiedział przewodniczący Ahlin.