Drugi dzień 39. posiedzenia Sejmu

07
kwiecień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Dziewięć projektów zmian w przepisach, wśród których znalazły się m.in. te dotyczące wycinki drzew oraz upraw genetycznie modyfikowanych, a także senackie poprawki do pięciu ustaw – to głównie punkty drugiego dnia 39. posiedzenia Sejmu. Posłowie dyskutowali także o kontraktach na zakup samolotów dla VIP-ów, a także o zmianach w przepisach dotyczących repatriacji.

 

Izba wysłuchała sprawozdań Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o poselskich projektach zmian w ustawie o ochronie przyrody. Komisja rekomenduje uchwalenie projektu autorstwa PiS i odrzucenie pozostałych. Na forum Sejmu stanowisko komisji przedstawiła poseł Anna Paluch. Projekt przedłożony przez grupę posłów PO, zaostrza obowiązujące przepisy pozwalające na wycinkę drzew oraz krzewów. W ocenie wnioskodawców ma się on przyczynić do zahamowania wycinki drzew oraz wpłynąć na poszerzenie świadomości społecznej w zakresie wartości i znaczenia przyrody. Propozycja grupy posłów PiS zakłada wprowadzenie przepisów, które będą dawały możliwość weryfikacji, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą – w obowiązującej regulacji osoba fizyczna może swobodnie wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na jej nieruchomości, ale wyłącznie w przypadku gdy są one usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wnioskodawcy proponują, by wycinka podlegała zgłoszeniu, a sama nieruchomość nie będzie mogła być wykorzystana na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej przez okres pięciu lat od dokonania zgłoszenia. Trzecia z propozycji, grupy posłów Nowoczesnej dotyczy m.in. nadania uprawnień samorządom do ochrony okazów o szczególnej wartości przyrodniczej, które nie są pomnikami przyrody, skrócenia terminów administracyjnych udzielania zezwoleń i zmniejszenia opłat na udzielane zezwolenia. Projekt PiS został ponownie skierowany do komisji w związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu. O losie pozostałych dwóch propozycji posłowie zdecydują w bloku głosowań.

W porządku drugiego dnia obrad Izby znalazło się też pierwsze czytanie projektu mającego na celu wprowadzone rozwiązania gwarantującego, że Polska nadal będzie wolna od upraw genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO). Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw ma zwiększyć bezpieczeństwo ludzi i zwierząt tworząc ochronę przed niekontrolowanym występowaniem GMO. Projekt uzasadnił Andrzej Szweda-Lewandowski – podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, główny konserwator przyrody. Prace nad projektem będą kontynuowane w Komisjach: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Posłowie wysłuchali ponadto informacji w sprawie sytuacji w polskim rolnictwie: reakcji na rozprzestrzenianie się wirusa ASF i ptasiej grypy, embarga na eksport towarów rolno-spożywczych oraz problemów z obrotem gruntami rolnymi. O jej przedstawienie wnioskowało PSL. W imieniu resortu Rolnictwa i Rozwoju Wsi informację przedstawił sekretarz stanu Jacek Bogucki.

Przedstawiciele rządu odpowiadali też na pytania poselskie w sprawie m.in. planów rozwoju branży lotniczej w Polsce i zmian w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych. Jedno z pytań dotyczyło też podpisania umowy na dostawę trzech samolotów typu Boeing 737-800 do transportu najważniejszych osób w państwie.