Drugi dzień posiedzenia Sejmu

25
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Informacja rządu o programie „Czyste Powietrze” i pytania posłów w sprawach bieżących wypełniły drugi dzień posiedzenia Sejmu.

Sejm wysłuchał informacji bieżącej ws. rządowego programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest walka ze smogiem. Program daje właścicielom domów jednorodzinnych możliwość ubiegania się o dofinansowanie na ich termomodernizację. Informację przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzata Golińska.Jak poinformowała posłów wiceminister, rocznie w Polsce z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 45 tys. osób. Dlatego temat walki ze smogiem stał się priorytetem całego rządu, o czym, jak przypomniała M.Golińska, w swoim expose mówił premier Mateusz Morawiecki. Wiceminister środowiska przedstawiła posłom cele programu. Są nimi poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń z istniejących domów jednorodzinnych oraz jej uniknięcie w przypadku domów nowo budowanych. Efektem ekologicznym ma być natomiast wg resortu ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych pyłów PM2.5, PM10, benzopirenu oraz dwutlenków węgla i siarki. M. Golińska podkreśliła, że do 2029 r. rząd chce przeznaczyć na realizację programu ponad 100 mld zł. Posłowie pytali wiceminister m.in. o źródła finansowania programu a także o warunki, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o środki na termomodernizację.

Przedstawiciele rządu odpowiadali też na pytania w sprawach bieżących. Parlamentarzystów interesowały m.in. takie zagadnienia jak zwiększenie dofinansowania do inwestycji samorządowych w zakresie dróg lokalnych, wdrażanie systemu e-zwolnień, efekty tzw. ulgi na start dla przedsiębiorców czy sytuacja osób cierpiących na chorobę Alzheimera.