Drugi dzień spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO

07
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas drugiego dnia spotkania szefów MSZ Sojuszu Północnoatlantyckiego dyskutowano m.in. o walce z terroryzmem, polityce otwartych drzwi oraz współpracy Sojuszu z Gruzją i kwestii bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego.

– Byliśmy i pozostaniemy za utrzymaniem otwartych drzwi, ponieważ każdy kraj demokratyczny będący na obszarze transatlantyckim ma możliwość aplikowania o członkostwo w NATO – powiedział Witold Waszczykowski po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli.

Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej dotyczącej promowania stabilności i walki z terroryzmem minister podkreślił, że Polska opowiada się za działaniami NATO w duchu zasady 360 stopni. – Postęp w promowaniu stabilności w najbliższym sąsiedztwie Sojuszu, wschodnim i południowym, powinien być zintensyfikowany zarówno na płaszczyźnie praktycznej współpracy, jak i w ramach dialogu politycznego – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Zapewnił także o kontynuacji polskiego zaangażowania w Globalną Koalicję do walki z Daesh.

W trakcie spotkania Komisji NATO-Gruzja Waszczykowski stwierdził, że Gruzja w 2008 r. i dzisiaj to dwa zupełnie różne państwa. – Determinacja Tbilisi do wdrażania reform demokratycznych stanowi doskonały przykład dla państw regionu – powiedział szef MSZ. Zauważył przy tym, że w przyszłym roku minie 10 lat od czasu wydania deklaracji NATO z Budapesztu ustanawiającej Komisję NATO-Gruzja, co stanowi dobrą okazję do podkreślenia roli partnerstwa NATO- Gruzja na szczycie Sojuszu w lipcu 2018 r.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił także wagę polityki otwartych drzwi NATO, która przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie. – Przyłączyłem się do apelu, aby stworzyć na szczycie brukselskim w przyszłym roku perspektywę członkostwa dla tych krajów, które spełniają kryteria – powiedział minister. Jednocześnie wyraził przekonanie, że zbliżając i zapraszając państwa do Sojuszu, NATO poszerza strefę pokoju i stabilności. – Polska wie to z własnego doświadczenia, gdyż sama była beneficjentem tej polityki – mówił szef MSZ. Dodał też, że nie można nie doceniać znaczenia polityki otwartych drzwi NATO.