Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku. Sympozjum w Sejmie – zapowiedź

23
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W  roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, w sobotę 24 listopada o godz. 10:30 w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbędzie się sympozjum pt. „Duchowieństwo w walce o wolność i suwerenność Polski w XX wieku”.

Uczestnicy konferencji będą dyskutować o roli Kościoła katolickiego w utrzymaniu polskiej tożsamości na przełomie XIX i XX wieku, jak również w procesie budowania II Rzeczypospolitej. Wśród tematów dyskusji ma być też m.in. znaczenie tej instytucji w okresie PRL.

Organizatorami wydarzenia są Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także Ruch Światło Życie oraz Instytut im. ks. Franciszka Blachnickiego.

11 listopada 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Spełnienie tego marzenia wielu pokoleń Polaków zawdzięczamy nie tylko wybitnym mężom stanu i patriotycznym działaczom, ale także wsparciu Kościoła katolickiego, którego kapłani angażowali się w dążenia do wolności.

Wspomnieć należy choćby o takich wielkich duchownych jak abp Zygmunt Szczęsny Feliński, w listach do cara domagający się polskiej niepodległości. W późniejszym okresie na kartach polskiej historii zapisał się m.in. prymas August Hlond, który przeprowadził Polskę i Kościół przez tragedię II wojny światowej.

W czasie komunistycznego zniewolenia niezmiernie ważną rolę w przywracaniu wolności i suwerenności naszego kraju odegrali Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapelan „Solidarności” ks. Jerzy Popiełuszko oraz uważany za najwybitniejszego Polaka w dziejach narodu – św. Jan Paweł II, który podjął bezkompromisową walkę z komunizmem i wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie.

 

PROGRAM

9.00-10.00 Msza święta w kaplicy Sejmu RP

10.30-10.45 Otwarcie sympozjum w Sali Kolumnowej Sejmu RP
·  Robert Telus, poseł na sejm RP
·  ks. dr hab. Piotr Kulbacki, prof. KUL – przewodniczący Rady Instytutu im. ks. F. Blachnickiego

10.45-11.15 Wprowadzenie
·  ks. bp dr hab. Piotr Turzyński

11.15-11.45 Rola Kościoła Katolickiego w utrzymaniu narodowości polskiej na przełomie XIX i XX wieku
·  dr hab. Martyna Deszczyńska

11.45-12.15 Kościół Katolicki w procesie budowania II Rzeczypospolitej
·  prof. dr hab. Mieczysław Ryba, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

12.45-13.15 Duchowieństwo katolickie na ziemiach polskich pod okupacją niemiecką i sowiecką
·  prof. dr hab. Jan Żaryn, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

13.15-13.45 Kościół Rzymskokatolicki w Polsce Ludowej (1944-1989)
·  dr Robert Derewenda, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

13.45-14.00 Podsumowanie sympozjum