Dzień Azji i Pacyfiku w Sejmie z udziałem marszałka Marka Kuchcińskiego

06
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Wielu ekspertów, naukowców, myślicieli i ekonomistów jeszcze w ubiegłym wieku zapowiadało, że ciężar gatunkowy geopolityki będzie przenosił się z obszaru euroatlantyckiego w obszar Azji i Pacyfiku. Możemy powiedzieć, że dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, po niespełna jednym pokoleniu te zapowiedzi się spełniają – powiedział marszałek Marek Kuchciński otwierając w Sejmie II edycję Dnia Azji i Pacyfiku. Współgospodarzami tego międzynarodowego spotkania byli minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

Mówiąc o widocznym w ostatnich latach wzroście znaczenia obszaru Azji i Pacyfiku marszałek Sejmu zwracał uwagę na ogromną różnorodność tego regionu – Obszar Azji i Pacyfiku wydaje się jeszcze bardziej interesujący, ponieważ wskazuje na wielkie zróżnicowanie cywilizacyjne i historyczne – mówił Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu wspominał również o Polakach mieszkających na tamtych terenach i współpracujących z lokalnymi środowiskami. – W ostatnich latach wzrosła aktywność polskich władz państwowych, prezydenta, parlamentu, w kontaktach z Azją i Oceanią – podkreślał marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Znaczenie regionu Azji i Pacyfiku na światowej arenie zaznaczał też minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. – To najludniejsza część świata, która odgrywa kluczową rolę w globalnej polityce i gospodarce – powiedział zwracając uwagę na coraz większe znaczenie relacji Polski z krajami z tej części globu. – Dążymy do zacieśniania stosunków z państwami tego obszaru oraz do aktywizacji polityki Unii Europejskiej w tej części świata.  Nawiązaliśmy partnerstwa strategiczne z najbardziej rozwiniętymi krajami azjatyckimi: Chinami, Japonią, Republiką Korei. Dynamicznie rozwijamy stosunki z krajami Azji południowej i południowo-wschodniej. Utrzymujemy też ścisłe relacje z Australią i Nową Zelandią, krajami które są nam szczególnie bliskie z uwagi na liczną Polonię – mówił szef polskiej dyplomacji.

Sławomir Dębski – dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych – podkreślał z kolei znaczne tempo zmian zachodzących na omawianym obszarze. – Upowszechnienie innowacji i wydłużenie okresu życia powoduje, że podstawowa rola Azji i Pacyfiku jako obszaru, który pcha rozwój ludzkości znowu powraca – mówił. Dodał też, że odbywające się w Sejmie spotkanie jest dobrą okazją do zastanowienia się jak polska polityka powinna dostosować się do tej ogromnej zmiany cywilizacyjnej i geopolitycznej.

– Krok po kroku uruchamiamy dużą polityczną i gospodarczą aktywność Polski w tej części świata – zauważył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Minister, tak jak jego poprzednicy, zaznaczył, że region odgrywa kluczową rolę w światowej gospodarce. – Spośród dwudziestu największych gospodarek świata sześć znajduje się w regionie, o którym dziś mówimy – powiedział. Mówił także o aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, m.in w relacjach z Chinami. – Prezydent wyznacza kierunki, otwiera drzwi, daje impuls – dodał. Ze względu na ogromne zróżnicowanie regionu Krzysztof Szczerski tłumaczył, że polityka wobec niego musi być elastyczna oraz nacechowana wrażliwością i pragmatyzmem.

Głównym celem zorganizowanego wydarzenia było przybliżenie znaczenia regionu Azji i Pacyfiku w wymiarze politycznym, gospodarczym i społecznym, jak również promocja relacji Polski z krajami azjatyckimi.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 300 przedstawicieli parlamentu, administracji rządowej, przedsiębiorców, dziennikarzy i naukowców. Gościem specjalnym Dnia Azji i Pacyfiku był minister do zadań nadzwyczajnych Sri Lanki Saratha Amunugam.

Najważniejszą częścią obchodów Dnia Azji i Pacyfiku były dyskusje panelowe zatytułowane „Miejsce Azji w polityce zagranicznej Polski” oraz „Jak odnieść sukces gospodarczy w Azji?”. Wzięli w nich udział byli ministrowie spraw zagranicznych, przedstawiciele komisji spraw zagranicznych Sejmu, polskiego biznesu i dyplomacji.

Dzień Azji i Pacyfiku został zorganizowany przez Kancelarię Sejmu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.