EXPO 2023 odbędzie się w Argentynie

17
Listopad
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wystawę Expo Specialised w 2023 roku zorganizuje Argentyna. W drugiej turze głosowania delegatów Biura Światowych Wystaw Polska otrzymała 56 głosów, a Argentyna 62. Mimo to polski rząd nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi – zapowiedziało MR.

„Rząd Premier Beaty Szydło zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 ml złotych na przygotowania Łodzi do roli gospodarza EXPO i te środki zostaną w znacznej mierze zainwestowane w miasta regionu. Równolegle do Łodzi wpływają unijne pieniądze na rewitalizację obszarową miasta – łącznie niemal miliard złotych” – poinformowało ministerstwo.

„Dzięki rządowemu wsparciu zostanie zbudowany tunel średnicowy łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Planowana też jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który według koncepcji rządu ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą. Z kolei Poczta Polska zamierza zbudować Centralny Hub Logistyczny (CHL) w okolicach Łodzi, który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Polski rząd silnie wesprze Uniwersytet Łódzki (dofinansowaniem kwotą 21 mln zł), a także łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022. Dzięki pozytywniej decyzji Ministerstwa Kultury możliwa jest realizacja dofinansowania projektu „Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi” za niemal 20,5 mln zł” – napisano w komunikacie.

„W EC1-Zachód obecnie tworzone jest największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki – na realizację tego projektu uzyskano ponad 18 mln zł (całkowita wartość projektu to 45 mln zł). W ciągu najbliższych kilku lat powstanie także najnowocześniejsze w Europie Orientarium.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi z rezerwy celowej otrzyma dodatkowe 8 mln zł, z kolei realizowany w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej projekt Startup Spark otrzymał wsparcie (ponad 5,5 m PLN) w ramach działania ScaleUP Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kolejne 24 mln zł otrzymała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna na rozdystrybuowanie bonów rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorców” – wylicza resort.

„Wymieniane inicjatywy, to tylko przykłady bieżących przedsięwzięć rządowych na rzecz Łodzi. Kolejne obszary wsparcia dla miasta wynikać będą ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której Łódź jest wymieniana w specjalnych programach dla aglomeracji. To wszystko czyni z Łodzi miasto, które – pomimo przegranej w walce o EXPO, dzięki skali realizowanych projektów – może budować pozycję lidera w dziedzinie rewitalizacji w Europie” – zaznaczyło mninisterstwo.