Finał Olimpiady Historycznej pod patronatem Marszałka Sejmu

16
kwiecień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Gdańsku uroczyście zakończyła się XLI Olimpiada Historyczna dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzca Olimpiady oraz najlepszy uczestnik, który za główną specjalność wybrał sobie historię parlamentaryzmu w Polsce otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Marszałka Sejmu.

Wicedyrektor Gabinetu Marszałka Sejmu Aleksandra Klimont-Bodzińska – w imieniu Marszałka – pogratulowała wszystkim laureatom zmagań historycznych oraz przeczytała list Radosława Sikorskiego skierowany do uczestników konkursu i jego organizatorów. – Historia nas kształtuje, określa naszą tożsamość. (…)W niej odnajdujemy szereg odpowiedzi na nurtujące pytania. Dokonania minionych pokoleń wciąż inspirują, zmuszają do ulepszania, a także do poszukiwania nowych rozwiązań – podkreślił marszałek Sejmu w swoim przesłaniu. Radosław Sikorski wyraził też podziw dla trudu i konsekwencji z jakimi młodzież przygotowała się do udziału w Olimpiadzie. – Historia, wbrew utartym opiniom, nie jest nauką łatwą. By zrozumieć wydarzenia z przeszłości potrzebne jest obiektywne spojrzenie, wnikliwy umysł (…), a przede wszystkim ogromna praca – zaznaczył marszałek Sejmu. – Takiemu wyzwaniu podołać mogą tylko prawdziwi pasjonaci odległych i współczesnych wydarzeń, pełni zapału i fascynacji.

Eliminacje centralne do XLI Olimpiady Historycznej rozpoczęły się w Gdańsku 11 kwietnia br. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Głównym organizatorem Olimpiady było Polskie Towarzystwo Historyczne wraz z Kancelarią Sejmu, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Tematyka olimpiady obejmowała pięć specjalności: starożytność, średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, XX wiek lub historię parlamentaryzmu w Polsce.

Każda edycja Olimpiady składa się z trzech etapów – szkolnego, okręgowego i centralnego. W bieżącej edycji do I etapu przystąpiło 3188 osób, w tym 188 w specjalności historia parlamentaryzmu w Polsce. W eliminacjach centralnych wzięło udział 108 osób, spośród których 8 uczestników sprawdziło swoją wiedzę z zakresu historii parlamentaryzmu.

Laureaci będą uprawnieni do otrzymania najwyższej noty z egzaminu maturalnego z historii na poziomie rozszerzonym oraz szczególnego statusu przy rekrutacji na większość uczelni wyższych w całym kraju.