Ignacy J. Paderewski powrócił do Carnegie Hall. Gala w Nowym Jorku z udziałem wicemarszałek Sejmu

26
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W Nowym Jorku odbyła się uroczysta gala ku czci Ignacego Jana Paderewskiego, w 85. rocznicę ostatniego w tym miejscu koncertu kompozytora. W wydarzeniu w Carnegie Hall udział wzięła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Wraz z galą rozpoczęły się nowojorskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– U Ignacego Paderewskiego niezwykły dar muzyczny był silnie zespolony z bezgranicznym patriotyzmem i wolą walki o niepodległą Polskę, co było charakterystyczne w każdym momencie jego życia. Był wirtuozem dwóch światów – muzyki, którą porywał wszystkich, i polityki, w której prowadził najważniejszą grę swojego życia, o Polskę, jej granice, suwerenność i integralność. A po agresji hitlerowskiej ponownie o jej wolność i fizyczne przetrwanie – powiedziała do zebranych gości wicemarszałek Sejmu.

Słowo wstępne wygłosił również Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odczytany został też list od burmistrza Nowego Jorku Billa de Blasio.