Integracja czy dezintegracja. Dokąd zmierza Europa? Podsumowanie II dnia Forum XI Europa – Ukraina z udziałem przedstawicieli Sejmu

15
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Nie chcemy Unii dwóch prędkości. A jeżeli Niemcy, Francja, najsilniejsi gracze UE uznają, że taki podział jest dla nich najwygodniejszy i go przeforsują, my zmobilizujemy się w Europie Środkowej i Wschodniej – powiedział Ryszard Terlecki podczas II dnia Forum w Rzeszowie.

Wicemarszałek Sejmu uczestniczył w panelu o przyszłości Unii oraz Europy. Jego wypowiedź była odpowiedzią na pytanie czy koncepcja wielu prędkości jest właściwym rozwiązaniem na aktualne problemy UE. – Nie chcemy powrotu do czasu podziału Europy -zaznaczył Ryszard Terlecki, który wyraził także obawę, że Wspólnota wyczerpuje swój dynamizm rozwoju. – Unia aktualnie przeżywa największy kryzys w swojej historii, kryzys dramatyczny, z którego – wydaje mi się – establishment unijny nie do końca zdaje sobie sprawę – ocenił Wicemarszałek Sejmu.

Ryszard Terlecki ostrzegł, że kraje aspirujące do UE jak Gruzja, Ukraina, Mołdawia czy Macedonia mogą porzucić swoje starania. – Kraje tej części kontynentu są w wielu aspektach podobne do siebie. Choćby przez to, że wszystkie przeszły epokę sowiecką. Są przywiązane bardzo do swojej suwerenności. Cenią te wartości, które w Europie Zachodniej są odrzucane dziś przez liberałów – tłumaczył.

II dzień Forum Europa – Ukraina był także okazją do zastanowienia się nad rolą jaką odegrać mogą zreformowane związki zawodowe w ochronie demokracji w Europie Wschodniej. Poseł  Arkadiusz Mularczyk brał udział w dyskusji koncentrującej się wokół poważnych nierówności ekonomicznych, które przyczyniły się do wzrostu znaczenia populizmu i sił antydemokratycznych w krajach byłego bloku sowieckiego. Z kolei poseł Zbigniew Gryglas uczestniczył w debacie „Nie tylko Krym i Donbas. Kto nie chce trwałego rozwiązania zamrożonych konfliktów?” rozważając jakie kroki powinna podjąć Wspólnota, gdy prawo międzynarodowe jest nieskuteczne, a państwa regulują kwestie sporne przy pomocy siły. Z kolei poseł Małgorzata Gosiewska szukała odpowiedzi na pytania jak państwa naszego regionu powinni troszczyć się o swoje bezpieczeństwo.

Pozostałe panele tematyczne II dnia Forum poruszały kwestie bezpieczeństwa energetycznego i informacyjnego, przyspieszenia rozwoju miast i regionów Europy Środkowej i Wschodniej oraz zacieśnianiu współpracy transgranicznej. Dyskutowano również o rozwoju kultury oraz modernizacji systemu kształcenia

Dodatkowo pomiędzy debatami zorganizowano II Targi Wschodnie. To wydarzenie było okazją dla 91 firm, w tym dziewięciu startupów z Polski i Ukrainy do prezentacji swojego potencjału.

XI Forum Europa – Ukraina odbyło się po raz drugi w Rzeszowie. Organizatorem cyklu debat jest Instytut Studiów Wschodnich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. W tym roku honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.