Jacek Czaputowicz na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

23
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przyszłość umowy z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku, sytuacja w Libii oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli – poinformował resort.

 

„Ministrowie zgodzili się co do potrzeby rozpoczęcia prac nad nowym porozumieniem regulującym relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Obecnie obowiązująca umowa z Kotonu została podpisana w 2000 r. na 20 lat. Celem nowego dokumentu powinno być zwiększenie efektywności współpracy z tymi krajami i umieszczenie jej w szerszym kontekście zmieniającej się sytuacji międzynarodowej” – czytamy w komunikacie MSZ.

W czasie dyskusji na temat Libii ministrowie odnieśli się do złożonej sytuacji politycznej w tym kraju oraz omówili działania UE na rzecz walki z nielegalną migracją. – Zadeklarowałem naszą gotowość i przedstawiłem w jaki sposób Polska uczestniczy we wzmacnianiu stabilności w tym państwie – referował Czaputowicz. Jednocześnie przypomniał o rosnącym zaangażowaniu Polski w unijne misje EUBAM Libya oraz EUNAVFOR MED Sophia. Podkreślił również, że nasz kraj przeznaczył ponad 10 mln EUR na Fundusz Powierniczy na rzecz Afryki oraz 50 mln EUR do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na wdrożenie Inicjatywy Wsparcia Gospodarczego na rzecz uchodźców i społeczności goszczących na Bliskim Wschodzie i Bałkanach Zachodnich.

„Przedmiotem rozmów był także bliskowschodni proces pokojowy. Ministrowie dyskutowali na temat perspektyw wznowienia rozmów izraelsko-palestyńskich we własnym gronie oraz podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem” – poinformował resort.