Jarosław Gowin o Konstytucji dla Nauki

23
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Według wicepremiera, szkolnictwo wyższe potrzebuje bardzo głębokiej reformy. Ustawa Konstytucja dla Nauki ma kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju, mówił Gowin w radiowej Jedynce.

 

– Wystarczy spojrzeć na światowe rankingi. Najlepsza polska uczelnia – UW – jest tam w 4. setce. Wśród 500 uczelni notowany jest jeszcze tylko UJ. To są zawstydzające dane – stwierdził w „Sygnałach dnia” minister nauki i szkolnictwa wyższego. Gość Jedynki podkreślił, że awans polskich uczelni w rankingach nie jest celem samym w sobie. – Te rankingi coś oddają. One pokazują jaka jest jakość badań, jakość kształcenia. Ona nie jest zła, tylko przeciętna. Otóż celem naszym – rządu jest wyrwanie się z pułapki średniego wzrostu, z pułapki przeciętności właśnie. Potrzebujemy uczelni, które będą walczyć o wejście do pierwszej „100”. Jest to osiągalne w ciągu najbliższych pięciu lat – mówił Jarosław Gowin.

Minister powiedział, że ustawa Konstytucja dla Nauki jest pomyślana w taki sposób, aby kierować się zasadą zrównoważonego rozwoju. – Zawiera cały szereg propozycji, szans także dla uczelni mniejszych czy średnich, dla ośrodków regionalnych i uczelni zawodowych. Myślę, że ten ostateczny kształt ustawy spotka się z uznaniem nie tylko środowiska akademickiego, ale uzyska także jednoznaczne poparcie polityczne – stwierdził wicepremier.