„Jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wystawa o Gdyni w Sejmie

23
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„W dostępie do morza społeczeństwa upatrywały pomyślnego rozwoju gospodarki oraz szans wyjścia z zaborczego zacofania. Z marzeń o potędze i dobrobycie wyrosło jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej, Gdynia” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do zgromadzonych gości podczas wtorkowego otwarcia wystawy pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”.

Przedsięwzięcie jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości otwarcia udział wzięli posłowie, na czele z Dorotą Arciszewską-Mielewczyk.

W dalszych słowach swojej korespondencji marszałek Kuchciński napisał: „Miasto i port stały się symbolem suwerennej Ojczyzny, a także gospodarczego i architektonicznego postępu. Powstały dzięki determinacji oraz odwadze i realizacji śmiałych planów. Dziś również Gdynia jest symbolem wolności i naszych dążeń do demokratycznych przemian”.

Słowo wstępne do zgromadzonych gości skierował też przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister Grzegorz Witkowski: – Gdynia jest przykładem tego jak z niczego, po latach zaborów, można stworzyć „super miasto” ze świetnie prosperującą gospodarką, portem – oknem na świat, w krótkim momencie. Dzięki zapałowi ludzi: inżynierów, techników, marynarzy, stoczniowców można było te marzenia zrealizować – podkreślił Grzegorz Witkowski.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zaznaczyła, że to ciężka praca, zaangażowanie i patriotyzm naszych przodków spowodowały, że mieliśmy osoby, które projektowały i budowały port, którego potencjał dzisiaj musimy wykorzystać.

Ekspozycja ma na celu ukazanie szczególnej historii Portu Gdynia, inwestycji podejmowanych na przełomie lat, które gwarantują nieprzerwany rozwój portu. Budowa nowoczesnego polskiego portu w Gdyni była racją stanu odrodzonej Rzeczypospolitej. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest niepowtarzalną okazją, by przypomnieć istotę wartości Portu Gdynia dla gospodarki państwa polskiego. Podczas wystawy można obejrzeć serię zdjęć z okresu budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu.

Organizatorami wystawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. Ekspozycję można obejrzeć w Sejmie do 29 października.