Kawecki ostrzega przed fałszywymi kontrolerami

13
Sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Maciej Kawecki, koordynator ds. reformy danych osobowych w ministerstwie cyfryzacji powiedział w „Sygnałach dnia”, że ostatnio miały miejsce incydenty, kiedy nieprawdziwe firmy podające się za Urząd Ochrony Danych Osobowych chciały uzyskać wrażliwe dane od przedsiębiorców.

Maciej Kawecki  zapowiedział, że Urząd Ochrony Danych Osobowych zbada wszystkich, którzy prowadzą rejestry publiczne – na przykład rejestr PESEL prowadzony przez ministerstwo cyfryzacji.

Gość radiowej Jedynki pytany o problem fałszywych kontrolerów, którzy wyłudzają dane podając się za pracowników Urzędu Ochrony Danych Osobowych przyznał, że  – Rzeczywiście dotarły do ministerstwa cyfryzacji takie informacje. Przede wszystkim musimy pamiętać, że od 25 maja mamy nowy urząd Ochrony Danych Osobowych, w związku z tym o ochronie danych mówi się dużo więcej, także w związku z wprowadzeniem RODO. Duże, nieuczciwe firmy na dużą skalę chciały wykorzystać ten moment, żeby pozyskać dane o przedsiębiorcach –mówił.

Kawecki przypomniał, że kontrola państwowa wchodząc do określonego przedsiębiorcy ma prawo wglądu do dokumentów. – Często są to dokumenty wrażliwe, objęte tajemnicą, stanowiącą ogromną wartość marketingową. I w ostatnim czasie rzeczywiście wystąpiły incydenty, gdy takie „fejkowe”, nieprawdziwe firmy podające się za urząd, chciały uzyskać takie dane, legitymując się urzędem ochrony danych osobowych. (…) Musimy pamiętać, że każdy urzędnik państwowy ma legitymację, która uprawnia go do takiego wglądu. Zdecydowana większość kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych jest kontrolami zapowiedzianymi. Możemy też – i powinniśmy – zadzwonić do UODO i zapytać, czy taka kontrola miała być przeprowadzona. Ministerstwo cyfryzacji na stronach też ostrzega przed fałszywymi kontrolerami – powiedział koordynator ds. reformy danych osobowych w MC.