Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych

22
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

20 marca 2018

 

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych /ASW/ rozpatrzyła informację Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat sytuacji w resortowej służbie zdrowia, warunków dostępu do leczenia i rehabilitacji, oceny systemu badań okresowych funkcjonariuszy oraz informację na temat systemu pomocy funkcjonariuszom, którzy ponoszą szkody, w tym uszczerbek na zdrowiu w związku z wykonywaniem zadań służbowych, a także o kompleksowej pomocy medycznej, prawnej i socjalnej.
Informacje przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Krzysztof Kozłowski.
Zgodnie z aktualnym stanem prawnym funkcjonariusze Policji i innych służb resortu spraw wewnętrznych i administracji, którzy ponoszą uszczerbek na zdrowiu w związku z wykonywaniem zadań służbowych, korzystają ze świadczeń medycznych na zasadach ogólnych. Szczególne uprawnienia nabywa funkcjonariusz realizujący zadania poza granicami państwa pod warunkiem uzyskania, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami ustawowymi, statusu weterana poszkodowanego. Badania profilaktyczne i kontrolne funkcjonariuszy wykonywane są w podmiotach wyłonionych w drodze postępowania przetargowego przez jednostki organizacyjne służb. W zależności od rodzaju pełnionej służby oraz wieku funkcjonariusz Policji jest poddawany badaniom corocznie lub raz na dwa do czterech lat. W razie wypadku lub choroby funkcjonariusza – w związku ze sprawowaną służbą, przysługuje jednorazowe odszkodowanie w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. W 2016 r. wydano 4287 decyzji przyznających prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu, a suma wypłaconych funkcjonariuszom z tego tytułu należności z funduszu nagród i zapomóg wyniosła 14 156 887 zł. Z kolei w 2017 r. wydano 4936 decyzji, a suma wypłacona wyniosła 17 221 632 zł.
W ramach działań podejmowanych w celu poprawy stanu udzielanych świadczeń zdrowotnych funkcjonariuszom resortu spraw wewnętrznych i administracji od wielu lat realizowane są turnusy antystresowe po przebytych zdarzeniach traumatycznych. Każdego roku wzrastają potrzeby dotyczące korzystania z tego rodzaju wsparcia psychologicznego, jednak z uwagi na ograniczone środki nie jest możliwe objęcie tego typu pomocą wszystkich potrzebujących funkcjonariuszy. W 2017 r. w turnusach uczestniczyła grupa 323 funkcjonariuszy wymagających pomocy psychoprofilaktycznej i lekarskiej mającej na celu ograniczenie skutków stresu pourazowego. W 2018 r. planuje się objąć tego rodzaju pomocą grupę 380 funkcjonariuszy.
W dyskusji posłowie poruszali kwestię konieczności objęcia większej liczby funkcjonariuszy opieką psychiatryczną oraz pytali o akcje medialne mające na celu zbiórkę środków na leczenie po tragicznych wypadkach, w których funkcjonariusze tracą zdrowie.