Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii
10 – 11 lipca 2018
Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ w dniach 10-11 lipca br. przebywała na posiedzeniu wyjazdowym w województwie pomorskim.
Pierwszego dnia w sali konferencyjnej Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER Komisja zapoznała się z informacją o nowoczesnych technologiach i inteligentnych specjalizacjach w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego (RPO WP 2014-2020).
Informację przedstawili: zastępca dyrektora Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju – Marta Leśniak oraz członek Zarządu Województwa Pomorskiego – Ryszard Świlski.
Głównym celem RPO WP jest koncentracja wysiłków i zasobów na określonej liczbie priorytetów (specjalizacji gospodarczych) o istotnym potencjale innowacyjnym, w których region posiada rzeczywiste kompetencje i zasoby oraz może osiągnąć doskonałość i konkurencyjność w skali globalnej.
W województwie pomorskim przyjęto oddolny proces definiowania inteligentnych specjalizacji. Polegał on na tym, że środowiska biznesowe i naukowe, zorganizowane w partnerstwa i zainteresowane rozwijaniem określonych specjalizacji, zostały zaproszone do zgłaszania konkretnych propozycji w ramach Konkursu na wybór Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP). Spośród zgłoszonych propozycji władze regionalne wybrały te o największym potencjale rozwojowym. Są to: technologie offshore i portowo-logistyczne (budowa statków i offshore, logistyka w portach i na ich zapleczu, wykorzystanie biologicznych zasobów morza), technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie (rozwiązania ICT dla produkcji i usług, narzędzia ICT służące zarządzaniu przestrzenią miejską, zarządzanie dużymi zbiorami danych, biznesowe wykorzystanie technologii satelitarnych), technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie (produkcja energii odnawialnej, oszczędność energetyczna – rozwiązania i urządzenia, budownictwo efektywne energetycznie), technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia (technologie i urządzenia medyczne, farmaceutyki i kosmetyki, usługi i produkty prozdrowotne).
Efektem wdrażania działań z preferencjami dla projektów jest decyzja o dofinansowaniu dla 268 firm na łączną kwotę 155,3 mln zł. Zrealizowane dwa konkursy wyczerpały aktualną alokację. Ze wsparcia w postaci: udziału w seminariach, targach, misjach gospodarczych oraz badaniach potencjału eksportowego skorzystało 284 przedsiębiorców. 40 firm z obszaru ISP otrzymało wsparcie w konkursie grantowym. Wsparcie doradcze w zakresie realizacji inwestycji i opieki poinwestycyjnej otrzymało 215 inwestorów (docelowo otrzymać je ma 750), a w latach 2016-2017 utworzono 4200 miejsc pracy. W latach 2008-2015 wykonano m.in. 1400 usług związanych z przedstawianiem oferty inwestycyjnej, zorganizowano 199 wizyt inwestorskich, zamknięto z sukcesem 57 projektów, a inwestorzy zadeklarowali utworzenie 8930 miejsc pracy.
W dyskusji podnoszono m.in. kwestie: ewaluacji projektów, dużej kwoty alokacji przeznaczonej na pomoc techniczną, warunków otrzymania wsparcia zwrotnego (pożyczki na innowacje) oraz niewystarczających środków z produktu krajowego brutto na prace badawczo-rozwojowe.
W posiedzeniu uczestniczyli: zastępca prezydenta Gdańska – Piotr Grzelak oraz prezes Zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości – Tomasz Szymczak.
W dniu 10 lipca br. Komisja odbyła wizytację w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk.
Drugiego dnia w sali Senatu Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni Komisja zapoznała się z informacją Ministra Obrony Narodowej o nowoczesnych technologiach w armii.
Informację przedstawił zastępca szefa Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych – płk dr inż. Robert Łukawski.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne i ich skuteczna implementacja w ramach sił zbrojnych to jeden z głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo i pozycję państwa w wymiarze międzynarodowym. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej posiadają systemy funkcjonalne w zakresie: wsparcia dowodzenia, rozpoznania, rażenia, przetrwania i ochrony wojsk, logistyki i szkolenia.
W zakresie systemu funkcjonalnego wsparcia dowodzenia zidentyfikowane nowe technologie to m.in.: Internet rzeczy (koncepcja, wedle której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej); standard łączności bezprzewodowej 5G (standard telefonii komórkowej, który ma charakteryzować się opóźnieniami na niezwykle niskim poziomie, sięgającymi zaledwie kilku milisekund, oraz ogromnymi przepustowościami sieci); sztuczna inteligencja (zaawansowane algorytmy maszyn samouczących się stanowią podstawę do rozwinięcia sztucznej inteligencji); blockchain (rozproszony rejestr, którego zapisów nie można modyfikować ani usuwać). Przykładowym projektem w tym systemie jest hybrydowe łącze otwartej przestrzeni (pozyskanie i rozwój technologii hybrydowego systemu łączności, oferującego zwiększony poziom mobilności, dostępności i bezpieczeństwa transmisji danych).
W zakresie systemu funkcjonalnego rozpoznania nowe technologie to m.in.: autonomiczne platformy rozpoznawcze, biomimetyczne (przypominające organizmy żywe) platformy rozpoznawcze, alternatywne technologie radarowe typu PCL/PET oraz technologia wytwarzania azotku galu (bardzo dobry półprzewodnik, znacznie lepszy niż stosowany w elektronice krzem). Przykładowym projektem jest budowa zautomatyzowanego systemu optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej.
W zakresie systemu funkcjonalnego rażenia nowe technologie to m.in.: autonomiczne systemy bojowe, inteligentna amunicja (z możliwością korygowania toru lotu po oddaniu strzału, tak aby trafiła w cel), addytywne metody wytwarzania amunicji (druk 3D), broń termobaryczna. Przykładowym projektem jest inteligentny antypocisk do zwalczania pocisków przeciwpancernych.
W zakresie systemu funkcjonalnego przetrwania i ochrony wojsk zidentyfikowane nowe technologie to m.in. nowoczesne materiały na osłony balistyczne (wkłady wykonywane z kompozytów grafenowych lub cieczy nieniutonowskich). Przykładowym projektem jest poprawa bezpieczeństwa i ochrony żołnierzy na misjach poprzez działania w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym.
W zakresie systemu funkcjonalnego logistyki nowe technologie to m.in. technologia szybkich napraw z wykorzystaniem materiałów inteligentnych (ich struktura jest w stanie dopasować się do budowy uszkodzonych elementów). Przykładowym projektem są innowacyjne, wielofunkcyjne układy kompozytowe z przeznaczeniem na elementy konstrukcyjne autonomicznych platform bezzałogowych.
W zakresie systemu funkcjonalnego szkolenia nową technologią jest m.in. rzeczywistość rozszerzona. Przykładowym projektem jest system symulacji wirtualnej wspomagający szkolenie dowództw z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych.
W dyskusji podnoszono m.in. kwestie: produkcji azotku galu w Polsce, podatności elementów hardware (mikroprocesory) na cyberzagrożenia, potrzeb technologicznych w wojsku oraz promocji polskich rozwiązań technologicznych za granicą.
Komisja zapoznała się z informacją o nowoczesnych technologiach w kształceniu na Akademii Marynarki Wojennej.
Informację przedstawił prorektor ds. kształcenia – kmdr dr hab. Dariusz Bugajski, prof. AMW.
Akademia Marynarki Wojennej oprócz kandydatów na żołnierzy zawodowych (podchorążych) kształci również oficerów i studentów cywilnych na czterech wydziałach: Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO), Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym (WME), Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich (WDiOM), a także Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych (WNHiS). Każdy z wydziałów może poszczycić się korzystaniem z innowacji i nowoczesnych technologii. Na WNiUO znajdują się m.in. trzy mostki przeznaczone dla okrętów MW RP, symulator VTS, trenażer WKM 12,7 mm, trenażer 23 mm ZU-23-2MR oraz mostek główny (Full Mission Bridge Simulator). Na WME w Instytucie Budowy i Eksploatacji Okrętów znajduje się m.in. symulator spawania (narzędzie edukacyjne przeznaczone do ćwiczenia technik spawalniczych w symulowanym środowisku) oraz symulatory siłowni okrętowych (np. pozwalające na symulacje uszkodzeń urządzeń). Na WDiOM znajduje się zintegrowany symulator dowodzenia i prowadzenia działań w sytuacjach zagrożeń militarnych i pozamilitarnych na akwenach morskich. Na WNHiS wprowadzono innowacyjne metody dydaktyczne w zakresie nowych form kształcenia (projekty i wizyty studyjne, gry dydaktyczne o specjalistycznym zastosowaniu, analizy przypadków).
W dniu 11 lipca br. Komisja odbyła wizytację w bazie naukowo-dydaktycznej AMW (symulator zarządzania kryzysowego, laboratorium łączności morskiej, symulator GMDSS, symulator mostka nawigacyjnego, symulator spawania, laboratorium broni rakietowej i artylerii).