Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

10
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

11 września 2018

 

Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii /CNT/ rozpatrzyła informację Prezesa Urzędu Patentowego RP o nowych narzędziach transferu technologii z nauki do biznesu, o powstaniu i stymulacji rynku obrotu prawami wyłącznymi, w tym o propozycji utworzenia Narodowego Banku Własności Intelektualnej.
Informację przedstawiła prezes Urzędu Patentowego RP – Alicja Adamczak.
Własność intelektualna dotyczy nie tylko przedmiotów materialnych, ale również dóbr niematerialnych będących wytworem intelektualnej twórczości człowieka. Ochrona własności intelektualnej ma wiele korzyści, m.in. wzmocnienie pozycji na rynku i przewagę konkurencyjną, sprzyja komercjalizacji i transferowi technologii (umowy licencyjne), a zwłaszcza zwiększa pewność obrotu poprzez zmniejszanie ryzyka naruszeń oraz ułatwia dochodzenie roszczeń wobec nieuczciwych konkurentów.
Znakomitym narzędziem służącym promocji gospodarczej kraju oraz skuteczniejszemu wykorzystaniu krajowego kapitału intelektualnego byłby Narodowy Bank Własności Intelektualnej (NBWI). Byłaby to ogólnodostępna baza danych o powstających w Polsce wynalazkach oraz innych, zorientowanych na komercjalizację rozwiązaniach, autorstwa krajowych twórców. Obecnie w Polsce nie ma jednego miejsca z dużą ofertą komercjalizacyjną. Aby NBWI miało szansę powodzenia, musiałby zostać wprowadzony – chociaż w częściowej skali – obowiązek informacyjny, który zobowiąże twórców technologii do wprowadzania informacji do bazy danych. Obecnie powstanie NBWI jest na etapie wstępnych ustaleń oraz prac koncepcyjnych z ministerstwami i przedsiębiorcami.
W dyskusji poruszano kwestie dotyczące m.in.: niskiego miejsca Polski w rankingach innowacyjności oraz realnej szansy i kosztów powstania NBWI.