Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa

15
listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

18 lipca 2018

Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa /ESK/ wysłuchała informacji na temat stanu prac nad studium wykonalności projektu Baltic Pipe.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej – Piotr Naimski.
Projekt Baltic Pipe to gazociąg (długości ok. 275 km) łączący Danię i Polskę, który ma połączyć polski system przesyłowy z systemem duńskim oraz z gazociągiem Skanled, transportującym gaz ziemny ze złóż norweskich. Baltic Pipe jest określany jako element projektu Bramy Północnej, czyli połączenia złóż gazu znajdujących się na szelfie norweskim z polskim wybrzeżem. Rozpoczęcie eksploatacji gazociągu planowane jest na 2022 r. Główne cele projektu Baltic Pipe to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw, integracja rynku gazu, ujednolicenie cen i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a w dalszej kolejności w Szwecji, Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.
Projekt Baltic Pipe składa się z 5 głównych komponentów: gazociągu na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg złożowy prowadzący z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, tłoczni gazu w Danii, gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego (budowa nowego i rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce).
Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem systemu przesyłowego gazu Gaz-System z duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.
Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym” (PCI), co pomaga usprawnić proces planowania i wydawanie pozwoleń, dostęp do organów administracyjnych danego kraju w celu uzyskania wymaganych decyzji oraz zapewnienie odpowiednich warunków regulacyjnych. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF). Wysokość wsparcia finansowego UE wyniesie 51,4 mln euro na realizację prac projektowych i przygotowawczych.
Baltic Pipe oraz inne kluczowe inwestycje realizowane są przez Gaz-System i zgodnie z przyjętym harmonogramem w 2022 r. zostaną oddane do użytkowania, co pozwoli na rozprowadzanie po terytorium całego kraju gazu sprowadzanego za pośrednictwem terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu Baltic Pipe. Dotychczas Gaz-System uzyskał pozwolenia na budowę na wszystkie wewnątrzkrajowe inwestycje w ramach Korytarza Północ-Południe. Prace przygotowawcze do realizacji interkonektorów z Czechami, Litwą, Słowacją oraz Ukrainą są zaawansowane, a termin oddania ich do użytkowania jest skorelowany z uruchomieniem Baltic Pipe. Wykonanie połączeń z tymi krajami pozwoli eksportować nadwyżki gazu sprowadzanego od wiarygodnych partnerów i ze stabilnych źródeł, co przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu.
W trakcie dyskusji poruszano m.in. kwestie: harmonogramu prac, połączeń międzysystemowych i realizacji interkonektorów, dywersyfikacji dostaw i uniezależnienia się od dostawcy wschodniego, udziału gazu w miksie energetycznym, dekarbonizacji Polski i walki ze smogiem, rynku wykonawców dla planowanych inwestycji oraz międzynarodowego otoczenia i jego ewentualnego wpływu na realizację projektu.

Komisja rozpatrzyła Sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r. (druk nr 2439).
Sprawozdanie przedstawił prezes Prokuratorii Generalnej RP – Leszek Bosek.
W ramach ustawowych zadań działalność PGRP w 2017 r. skupiała się głównie na wykonywaniu zastępstwa procesowego Skarbu Państwa, a także państwowych osób prawnych, wydawaniu opinii prawnych, udziale w pracach legislacyjnych oraz na udziale w negocjacjach, mediacjach i rozmowach ugodowych. Z dniem 1 stycznia 2017 r. Prezes Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej stał się organem odpowiedzialnym za prowadzenie zbiorczej ewidencji mienia Skarbu Państwa.
Liczba nowych spraw sądowych zarejestrowanych w PGRP w 2017 r. wyniosła ogółem 3840. W PGRP w 2017 r. zakończono ogółem 2887 spraw.
Główne obszary zaangażowania PGRP obejmowały m.in.: postępowania arbitrażowe toczące się na podstawie umów o ochronie i wzajemnym popieraniu inwestycji; sprawy związane z odpowiedzialnością Skarbu Państwa za zaniechania legislacyjne, wadliwe decyzje administracyjne, podatkowe i celne; sprawy sądowe, których celem było umożliwienie egzekucji zobowiązań podatkowych, celnych oraz innych należności budżetowych; roszczenia w związku z decyzjami i aktami nacjonalizacyjnymi, w tym dotyczące tzw. dekretu o gruntach warszawskich; sprawy związane z problematyką roszczeń kościelnych osób prawnych; roszczenia osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych oraz roszczenia w zawiązku z działalnością jednostek prokuratury; sprawy z zakresu odpowiedzialności SP za szkody wyrządzone orzeczeniami wydanymi w postępowaniu cywilnym; sprawy związane z zasiedzeniem nieruchomości przez Skarb Państwa; sprawy z związane z problematyką ustalenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa; spory infrastrukturalne; pozwy zborowe oraz zastępstwo Skarbu Państwa przed Sądem Najwyższym. Do grupy istotnych spraw należały m.in. sprawy reprywatyzacyjne, związane z roszczeniami dotyczącymi tzw. gruntów warszawskich, reformy rolnej czy nacjonalizacji przemysłu.
W 2017 roku zakończono 82 sprawy reprywatyzacyjne, wskutek czego zasądzono od Skarbu Państwa kwotę 68 487 075,85 zł, natomiast oddalono roszczenia na kwotę 64 775 297,01 zł. W 2017 r. nastąpił wzrost procentowej skuteczności PGRP (przy uwzględnieniu relacji zgłaszanych roszczeń i faktycznie zasądzanych kwot) w sprawach biernych (w których Skarb Państwa lub osoba nie były stroną inicjującą postępowanie) z 92,19% (w 2016 r.) do 94,74%, zaś w przypadku spraw czynnych z 85,76% do 89,38%.
Komisja wnosi o przyjęcie sprawozdania z druku nr 2439.
Sprawozdawca – poseł Beata Mateusiak-Pielucha (PiS).

Komisja rozpatrzyła Sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. (druk nr 2065).
Sprawozdanie przedstawił prezes Prokuratorii Generalnej RP – Leszek Bosek.
Celem sprawozdania było przedstawienie informacji o majątku Skarbu Państwa – jego stanie prawnym, strukturze i wartości.
Sprawozdanie dotyczyło majątku państwowego objętego zbiorczą ewidencją, w której uwzględniono składniki wyróżnione rodzajowo, składniki podlegające ewidencji na szczególnych zasadach i w zakresie określonym w odrębnych przepisach, składniki mające formę majątków odrębnych oraz prawa majątkowe, które stanowiły wkład założycielski lub udział Skarbu Państwa w państwowych osobach prawnych.
W Sprawozdaniu przedstawiono również zasoby majątku służące realizacji zadań publicznych państwa oraz przeznaczone do zbycia.
Komisja wnosi o przyjęcie sprawozdania z druku nr 2065.
Sprawozdawca – poseł Ewa Malik (PiS).