Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa

10
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

11 września 2018

Komisja do Spraw Energii i Skarbu Państwa /ESK/ rozpatrzyła i zaopiniowała dla Marszałka Sejmu – na podstawie informacji Ministra Przedsiębiorczości i Technologii – wniosek Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji, w której znalazło się przedsiębiorstwo Ammono posiadające technologię wytwarzania kryształów azotku galu będących strategicznie ważną technologią zarówno pod względem górniczym jak i militarny”.
Po wysłuchaniu informacji oraz przeprowadzeniu dyskusji Komisja negatywnie zaopiniowała wniosek KP Kukiz’15.

Komisja rozpatrzyła i zaopiniowała dla Marszałka Sejmu wniosek Klubu Parlamentarnego Kukiz’15 o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu „Informacji Prezesa Rady Ministrów o przyszłości kopalni „Krupiński” w Suszcu”.
Komisja negatywnie zaopiniowała wniosek KP Kukiz’15.

Komisja wysłuchała informacji na temat zrealizowanych i planowanych inwestycji w obiektach poprzemysłowych zarządzanych przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Kopalnia „Guido” i „Królowa Luiza”).
Kompleks Muzeum Górnictwa Węglowego składa się z zabytkowej KWK „Guido” oraz Sztolni „Królowa Luiza” (wyrobiska kopalni oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna). Celem prowadzonej działalności jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie i prowadzenie działalności naukowo-badawczej.
Muzeum posiada bogatą ofertę turystyczną i muzealną zorientowaną na odkrywanie górniczego dziedzictwa regionu. Na zwiedzających czekają trasy najgłębszej udostępnionej dla ruchu turystycznego kopalni węgla kamiennego na świecie. Muzeum prowadzi także szereg innych działań o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, organizując m.in. lekcje dla młodzieży szkolnej realizowane w podziemiach kopalni.
Dzięki środkom pozyskanym z funduszy Unii Europejskiej (przy współudziale polskich środków budżetowych) Muzeum realizuje również szereg zadań inwestycyjnych. Należą do nich przede wszystkim udrożnienie Sztolni „Królowa Luiza” oraz rewitalizacja podziemnych wyrobisk Kopalni „Guido”. Łączny budżet wykonanych prac wyniósł ponad 200 mln zł. Stałe przystosowanie do przepisów Prawa geologiczno-górniczego, prace w zakresie zabezpieczania wyrobisk oraz rozbudowa i rewitalizacja infrastruktury naziemnej wymagają pozyskiwania środków z różnych źródeł. Muzeum planuje także utworzenie Ośrodka Dokumentacji Górniczej.
Budżet nowych projektów Muzeum (głównie środki UE i środki Miasta Zabrze) wynosi 152 mln zł.
Komisja potwierdziła konieczność dalszego wspierania działalności tego unikatowego ośrodka.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie wpisania Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii – Tadeusz Skobel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii – Marcin Ociepa oraz dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – Bartłomiej Szewczyk.