Komisja do Spraw Kontroli Państwowej

17
styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

22 listopada 2017

Komisja do Spraw Kontroli Państwowej /KOP/ rozpatrzyła Informację Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli organizacji przygotowania do działań ratowniczych na autostradach i drogach ekspresowych.
W ocenie NIK w Polsce stworzono rozwiązania prawne, organizacyjne i infrastrukturalne umożliwiające sprawne prowadzenie działań ratowniczych na autostradach i drogach ekspresowych.
W wyniku kontroli ustalono, że procedury dotyczące zasad i organizacji prowadzenia działań ratowniczych na autostradach i drogach ekspresowych były zasadniczo spójne i pozwalały na ich sprawne prowadzenie. Nie stworzono jednak ogólnokrajowego, jednolitego systemu wymiany informacji i koordynacji działań służb. Funkcjonujące lokalnie rozwiązania, pomimo swoich ograniczeń, umożliwiały koordynację działań pomiędzy służbami prowadzącymi działania ratownicze. Jednak rozwiązania te mogą stanowić ograniczenie dla sprawnego i skutecznego współdziałanie różnych służb w przypadku zdarzeń, do których zaangażowano znaczne siły i środki.
Podmioty zarządzające autostradami i drogami ekspresowymi stworzyły, na większości z nich, warunki niezbędne dla prowadzenia skutecznych działań ratowniczych. Prowadzenie takich działań umożliwia również wyposażenie służb oraz wyszkolenie ratowników i funkcjonariuszy.
NIK negatywnie oceniła działania podmiotów zarządzających autostradami i drogami ekspresowymi, a także innych służb, w zakresie informowania użytkowników dróg w sytuacji wystąpienia utrudnień w ruchu i rozładowywania powstałych korków i zatorów.
Ponadto NIK stwierdza, że brak centralnego organu koordynującego działania jednostek Państwowego Ratownictwa Medycznego komplikuje współpracę ze służbami scentralizowanymi (Policja, Państwowa Straż Pożarna, GDDKiA) w zakresie ujednolicenia sposobu działania na terenie kraju, w tym organizację wspólnych ćwiczeń, oraz utrudnia zachowanie jednolitości działania, szkolenia i procedur działania dyspozytorów medycznych. W opinii NIK zadania te powinien realizować Minister Zdrowia.
W ocenie NIK, biorąc pod uwagę stwierdzone nieprawidłowości, konieczne jest dalsze doskonalenie istniejących rozwiązań, w szczególności w zakresie przygotowania poszczególnych podmiotów do realizacji zadań oraz zapewnienia właściwej współpracy pomiędzy nimi.
Komisja przyjęła informację do wiadomości.
W posiedzeniu uczestniczyli: wiceprezes NIK – Ewa Polkowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa – Marek Chodkiewicz oraz zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Tadeusz Jopek.