Komisja do Spraw Petycji

22
sierpień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

21 lipca 2016

Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 ze zm.) w zakresie dostosowania pojęcia osoby najbliższej do innych przepisów, np. Kodeksu postępowania cywilnego (BKSP-145-71/16).
Petycję przedstawiła poseł Magdalena Kochan (PO).
Celem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej nowelizacji ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny w zakresie dostosowania do innych przepisów pojęcia osoby najbliższej.
Wnioskodawca ocenia, że obecnie obowiązujące przepisy są niespójne – osoba najbliższa jest na gruncie przepisów postępowania cywilnego czy prawa podatkowego definiowana inaczej niż w prawie karnym, co może powodować nadużywanie prawa do odmowy zeznań w postępowaniu karnym.
Komisja bez dyskusji podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja podjęła inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego.
Projektowana ustawa jest reakcją Komisji na petycję skierowaną do Sejmu przez Fundację Instytut Thomasa Jeffersona z siedzibą w Warszawie.
Aktualny stan prawny wynikający z brzmienia 183 §1 Kodeksu postępowania karnego (k.p.k.) tworzy dwa rodzaje problemów, które należy uznać za niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa.
Pierwszym z nich jest faktyczny, występujący w pewnych sytuacjach, obowiązek samooskarżania – czyli obowiązek zeznawania w charakterze świadka w sytuacji, gdy może to narazić osobę zeznającą na odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe.
Drugim problemem jest istniejący obowiązek denuncjacji, w pewnych przypadkach, osób najbliższych. Dotyczy to sytuacji, gdy treść zeznań narażałaby osobę najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie lub za wykroczenie skarbowe.
Projektowana ustawa nie ma wpływu na finanse publiczne. Jej skutki społeczne są bardzo ważne – nikt nie będzie już stawiany w sytuacji przymusowej, w której musiałby albo zeznawać nieprawdę lub zatajać prawdę, albo też zeznając prawdę, obciążać siebie lub osobę najbliższą.
Do reprezentowania Komisji w dalszych pracach nad projektem upoważniono posła Jerzego Jachnika (Kukiz15).