Komisja do Spraw Petycji

30
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

22 września 2016

Komisja do Spraw Petycji /PET/ uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Kultury i Środków Przekazu w sprawie ograniczenia reklam z udziałem małoletnich oraz reklam do nich kierowanych.
Komisja do Spraw Petycji uważa, że przepisy dotyczące reklamy w odniesieniu do osób małoletnich muszą przede wszystkim opierać się na wartości, jaką jest dobro dziecka. Powinny być one na tyle wyraziste, aby w maksymalnym stopniu uniemożliwić ich obchodzenie, tak jak w przypadku niektórych reklam (np. alkoholu) miało to miejsce w przeszłości. Zdaniem Komisji rząd posiada odpowiednie instrumenty, aby przedstawić kompleksowe rozwiązanie kwestii zasygnalizowanych w petycji.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie funkcjonowania ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Przez lata funkcjonowania towarzystw budownictwa społecznego dochodziło do wielu zmian prawnych, różna była praktyka ich funkcjonowania, a przepisy były w praktyce stosowane odmiennie od pierwotnych założeń. Ustawodawca umożliwił na przestrzeni lat obowiązywania ustawy możliwość wyodrębnienia lokali – warunkowo – co w praktyce nie funkcjonuje. Komisja zwróciła się o przygotowanie odpowiedniego projektu i skierowanie go do Sejmu, jeśli w wyniku przeprowadzonych analiz i ocen zostanie stwierdzona potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach prawa.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w sprawie planów zrównania dodatku i świadczenia pielęgnacyjnego.
Komisja zwróciła się o dokonanie kompleksowej analizy i przekazanie następujących informacji, które będą pomocne przy dalszym rozpatrywaniu petycji:
– jaka jest struktura wydatków na zasiłki i dodatki pielęgnacyjne pod względem wieku uprawnionych,
– jaki procent beneficjentów zasiłków pielęgnacyjnych stanowi grupa w wieku powyżej 75 lat,
– czy obecnie prowadzone są analizy co do możliwości zrównania obu świadczeń,
– czy rozważane jest zrównanie zasiłku i dodatku pielęgnacyjnego i wprowadzenie mechanizmu waloryzacji zasiłku,
– jaki byłby obecnie dokładny koszt takiej operacji,
– czy brane są pod uwagę inne scenariusze, np. jakiekolwiek zmiany zasad nabywania tych świadczeń.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykluczenia ujemnej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych.
Dezyderat jest efektem dyskusji nad petycją w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez dodanie przepisu, że świadczenie nie może ulec zmniejszeniu w wyniku waloryzacji (BKSP-145-54/16). W związku z tym Komisja do Spraw Petycji zwróciła się o dokonanie całościowej analizy ekonomicznej w zakresie możliwości wprowadzenia zmiany proponowanej przez autora petycji i przedstawienie wniosków na forum w Komisji.