Komisja do Spraw Petycji

18
styczeń
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

16 grudnia 2016
Komisja do Spraw Petycji /PET/ kontynuowała rozpatrywanie petycji w sprawie zmiany art. 143 ust. 2 i art. 145 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (BKSP-145-90/16).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Celem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w zakresie rozszerzania uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu na osoby głuche poprzez przyznanie im prawa do 50-procentowej ulgi.
Wnoszący petycję uważa, że trudna sytuacja materialna większości osób głuchych powoduje ich wykluczenie i dyskryminację. Uprawnienie do ulgowych przejazdów umożliwiłoby im kontakt ze światem. Zdaniem wnoszącego petycję brak zapisów dotyczących ulg dla osób głuchych godzi w konstytucyjne zasady równości i niedyskryminacji.
Po przypomnieniu treści petycji oraz wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie wprowadzenia uregulowań prawnych umożliwiających stworzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy i Kandydatów (BKSP-145-99/16).
Petycję przedstawił poseł Tomasz Szymański (PO).
Celem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu rozszerzenie Centralnej Bazy Ofert Pracy o profile kandydatów. Zdaniem wnoszącego petycję taka zmiana ograniczyłaby chaos dotyczący pośrednictwa pracy, umożliwiając zarówno pracodawcom aktywne poszukiwanie kandydata, jak i pracownikom zapoznawanie się z aktualnymi ofertami bez pośrednictwa urzędu.
Po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w zakresie sposobu ustalania oraz wysokości kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy (BKSP-145-101/16).
Petycję przedstawił poseł Mirosław Maliszewski (PSL).
Celem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zmianę ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym poprzez wprowadzenie regulacji dotyczących sposobu ustalania i wysokości stawek używania pojazdów prywatnych do celów służbowych. Wnoszący petycję uważa, że potrzebne jest ustawowe wprowadzenie odpowiednich przepisów, ponieważ obecnie obowiązujące stawki coraz bardziej odbiegają od realnych kosztów użytkowania pojazdów, a nie istnieje żaden mechanizm, który pozwalałby na ich waloryzację. Dodatkowo zdaniem wnoszącego petycję obecnie obowiązujące przepisy dotyczące wykorzystywania prywatnych pojazdów do celów służbowych negatywnie wpływają na rynek pracy, w szczególności powodując niedobory kadrowe listonoszy czy pracowników socjalnych.
Propozycja zawarta w petycji zakłada urealnienie stawek: na podstawie wzrostu średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem (ogłaszanego przez GUS) w odniesieniu do wybranych kosztów eksploatacyjnych z uwzględnieniem ceny paliwa oraz bez odniesienia do tych kosztów (wzrost o wskaźnik GUS).
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz odbytej dyskusji Komisja uznała potrzebę skierowania dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów w przedmiocie petycji oraz potrzebę uzyskania opinii Komisji Infrastruktury na temat przedmiotu petycji.