Komisja do Spraw Petycji

12
grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

26 października 2017

Komisja do Spraw Petycji /PET/ rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego poprzez objęcie ustawą osób, które w okresie od wrzesień 1939 r. do marca 1940 r. zostały przymusowo wysiedlone i deportowane poza tereny wcielone do III Rzeszy (BKSP-145-246/17).
Petycję przedstawił poseł Jerzy Paul (PiS).
Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie poszerzenia grona osób, którym należą się uprawnienia osób represjonowanych o osoby przymusowo wysiedlone od września 1939 r. do marca 1940 r. Do petycji załączony został projekt nowelizacji przepisów.
Autorzy petycji wskazują, że obecnie obowiązujące przepisy pozwalają przyznać uprawnienia osób represjonowanych tylko dzieciom do lat 14, które w ramach wysiedleń i deportacji znalazły się w tzw. obozach przesiedleńczych. Były one tworzone od marca 1940 r., a wysiedlenia i deportacje rozpoczęły się we wcześniejszym okresie. W opinii autorów petycji ww. deportacje miały charakter eksterminacyjny oraz czystek etnicznych. Jednej z największych tragedii doznali obywatele mieszkający w Gdyni w okresie początku II wojny światowej. Łącznie szacuje się, że śmierć poniosło około 14 tys. osób narodowości polskiej, część deportowanych była osadzana w obozie koncentracyjnym Stutthof, gdzie nierzadko ponosiła śmierć, a inni deportowani w strasznych warunkach byli przewożeni pociągami (pociągi krążyły po kilkanaście tygodni, a deportowani nie mieli dostępu do wody, jedzenia oraz możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych).
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz odbytej dyskusji Komisja podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego w zakresie okoliczności badanych w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej (BKSP-145-228/17).
Petycję przedstawił poseł Grzegorz Wojciechowski (PiS).
Celem petycji jest zahamowanie dzikiej reprywatyzacji w interesie publicznym. W związku z powyższym autor petycji proponuje dodanie w ustawie – Kodeks postępowania administracyjnego przepisu w następującym brzmieniu: „W postępowaniu w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, ważność decyzji bada się w aspekcie całego prawa wiążącego organ, który wydał badaną decyzję, w tym w aspekcie przepisów określających wady wydawanych decyzji”.
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz odbytej dyskusji Komisja podjęła decyzję o konieczności skierowania dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów. Ponadto Komisja podjęła decyzję o zwrócenie się do Marszałka Sejmu z wnioskiem o skierowanie do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prośby o wyrażenie opinii w przedmiocie petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym w zakresie warunków uznania za rozstrzygający wyniku referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (BKSP-145-229/17).
Petycję przedstawił poseł Mirosław Maliszewski (PSL).
Przedmiotem petycji jest dokonanie nowelizacji ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym poprzez ustanowienie regulacji, zgodnie z którą do odwołania wójta (burmistrza, prezydenta miasta) dojdzie wówczas, gdy zostaną równocześnie spełnione dwa warunki:
– liczba głosów za odwołaniem jest większa od 50% liczby głosów oddanych na niego podczas wyborów,
– liczba głosów za odwołaniem przewyższa liczbę głosów przeciwnych.
Po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Krajowego Biura Wyborczego Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie możliwości całkowitego usunięcia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej danych kontaktowych przedsiębiorcy niezgodnych ze stanem faktycznym (BKSP-145-259/17).
Petycję przedstawił zastępca Przewodniczącego Komisji – poseł Grzegorz Raniewicz (PO).
Przedmiotem petycji jest żądanie nowelizacji ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, której celem miałoby być dodanie podstawy prawnej do całkowitego usunięcia z CEIDG danych kontaktowych przedsiębiorcy niezgodnych z rzeczywistym stanem rzeczy (w tym z historii wpisu).
W treści petycji stwierdzono, że w sytuacji gdy przedsiębiorca omyłkowo lub świadomie poda cudze dane kontaktowe (e-mail, telefon, faks), pozostają one w rejestrze, nawet jeśli doprowadzi się do ich usunięcia na podstawie art. 35 ustawy. Żądać całkowitego usunięcia można jedynie danych adresowych, jednak nie można żądać usunięcia adresu poczty elektronicznej czy telefonu.
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na dezyderat nr 38 w sprawie możliwości zwiększenia stypendium stażowego.
Odpowiedź przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Beata Czajka.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego w zakresie sporządzania i doręczania pisemnego uzasadnienia każdego wyroku przez sąd z urzędu (BKSP-145-261/17).
Petycję przedstawił poseł Robert Warwas (PiS).
Przedmiotem petycji jest wniosek o dokonanie zmian legislacyjnych w ustawie z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. W petycji przedstawiono żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej prowadzącej do zmiany art. 328 § 1 k.p.c., który w obowiązującym brzmieniu ustanawia zasadę sporządzania pisemnego uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Do petycji został załączony projekt nowelizacji przepisu.
Podmiot wnoszący petycję powołuje się na postulat usprawnienia postępowania sądowego i działanie w interesie publicznym. Rozbudowanie i skomplikowanie obowiązujących przepisów k.p.c. odnoszących się do uzasadniania i doręczania wyroków stanowi dla autora podstawę do wyciągnięcia wniosku o działaniu ustawodawcy w celu utrudnienia życia petentom sądów i odciążenia sędziów.
Po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministra Sprawiedliwości Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany art. 241 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie przypadków, w których funkcjonariuszowi zwalnianemu ze służby przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej przed upływem okresu służby wymaganego do nabycia tego prawa, jeżeli w dniu zwolnienia ze służby do wymaganego okresu służby brakuje nie więcej niż 12 miesięcy (BKSP-145-260/17).
Petycję przedstawił poseł Grzegorz Wojciechowski (PiS).
Celem nowelizacji ww. ustawy jest wprowadzenie zasady, że przywilejem nabywania prawa do nagrody jubileuszowej, mimo niespełniania kryterium okresu służby wymaganego dla nagrody, zostaliby objęci nie tylko funkcjonariusze przechodzący na emeryturę lub rentę, ale wszyscy funkcjonariusze zwalniani ze służby bez względu na przyczynę tego zwolnienia.
Po przedstawieniu petycji oraz wysłuchaniu przedstawiciela Krajowej Administracji Skarbowej Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych poprzez utworzenie Funduszu Rozwoju Turystyki Społecznej, którego przychodem byłoby 20% wpływów z dopłat, o których mowa w art. 80 ust. 1 ustawy (BKSP-145-266/17).
Petycję przedstawiła zastępca przewodniczącego Komisji – poseł Urszula Augustyn (PO).
Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany ustawy z dnia 10 listopada 2009 r. o grach hazardowych i ustanowienia państwowego funduszu celowego – Funduszu Rozwoju Turystyki Społecznej. Do petycji dołączono projekt ustawy.
Wnioskodawcy zauważają, że turystyka i krajoznawstwo odgrywająca ważną rolę w życiu społecznym, a utworzenie funduszu będzie sprzyjać rozwijaniu aktywności turystycznej i krajoznawczej oraz jej upowszechnieniu w praktyce.
W ustawie o grach hazardowych dotychczas przewidziano dopłaty na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, Funduszu Promocji Kultury, Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych oraz Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Petycja ma na celu utworzenie kolejnego – Funduszu Rozwoju Turystyki Społecznej.
Po przedstawieniu petycji, wysłuchaniu stanowiska przedstawiciela Ministerstwa Finansów i podsekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystki – Jana Widery oraz odbytej dyskusji Komisja podjęła decyzję o skierowaniu dezyderatu do Prezesa Rady Ministrów w przedmiocie petycji.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie ustanowienia dnia 1 sierpnia – Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego dniem ustawowo wolnym od pracy (BKSP-145-267/17).
Petycję przedstawił poseł Bogdan Latosiński (PiS).
Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany ustawy z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego.
Autor petycję proponuje, aby dokonać nowelizacji ww. ustawy w celu ustanowienia tego dnia dniem wolnym od pracy. Do petycji dołączono projekt ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, w której zawarto także stosowną zmianę w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
Po przedstawieniu petycji Komisja podjęła decyzję o nieuwzględnieniu żądania będącego przedmiotem petycji.

Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderat nr 41 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zakazu hodowli zwierząt z rodziny psowatych na futro.
Odpowiedź przedstawiła zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Hanna Kostrzewska.

Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rozwoju i Finansów na dezyderat nr 42 skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie pobierania opłaty uzdrowiskowej.
Odpowiedź przedstawił zastępca dyrektora Departamentu Podatków Sektorowych, Lokalnych oraz Podatku od Gier w Ministerstwie Finansów – Mariusz Gruszka.