Komisja do Spraw Unii Europejskiej

30
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

22 września 2016

Komisja do Spraw Unii Europejskiej /SUE/ przeprowadziła pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Kanadą (druk nr 831).
Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Dominik Tarczyński (PiS).
Projekt m.in. stanowi, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej:
– uznając znaczenie i korzyści wynikające ze współpracy handlowo-inwestycyjnej Unii Europejskiej z krajami trzecimi dla polskiej gospodarki,
– mając na uwadze zakończenie negocjacji Kompleksowej umowy gospodarczo – handlowej (CETA) między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Kanadą oraz przedstawione przez Komisję Europejską projekty decyzji w sprawie podpisania, tymczasowego stosowania i zawarcia tej umowy,
– dążąc do zabezpieczenia polskich interesów w negocjowanych przez UE umowach handlowych, tak aby ich finalny kształt był korzystny dla polskich przedsiębiorstw i obywateli,stoi na stanowisku, iż umowa CETA obejmuje obszary leżące w kompetencjach państw członkowskich UE, co oznacza, że umowa ta powinna być traktowana jako umowa o charakterze mieszanym.
W konsekwencji do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym wszystkich państw członkowskich UE.
Komisja w trybie art. 40 ust. 4 regulaminu Sejmu podjęła uchwałę o wspólnym rozpatrzeniu projektu z druku nr 831 oraz poselskiego projektu uchwały w sprawie umów międzynarodowych TTIP i CETA (druk nr 727) i poselskiego projektu uchwały w sprawie sprzeciwu wobec zaproponowanego przez Komisję Europejską trybu ratyfikacji umowy między Unią Europejską a Kanadą – CETA bez akceptacji państw członkowskich (druk nr 728).
Komisja w głosowaniu wybrała projekt z druku nr 831 jako projekt wiodący.
Komisja przyjęła poprawki redakcyjne.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Dominik Tarczyński (PiS).

Komisja w trybie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej rozpatrzyła:
– Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie zawarcia kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (COM(2016) 443 wersja ostateczna);
– Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie podpisania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (COM(2016) 444 wersja ostateczna)
– Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie tymczasowego stosowania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej między Kanadą, z jednej strony, a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (COM(2016) 470 wersja ostateczna).
Komisja postanowiła powrócić do dokumentów po otrzymaniu projektów stanowisk RP.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju – Radosław Domagalski-Łabędzki oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego – Jadwiga Wiśniewska i Stanisław Ożóg.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja w trybie art. 20 ust. 2 w powiązaniu z art. 19 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowała trzech kandydatów na członków Komitetu Regionów Unii Europejskiej na lata 2015-2020 (uzupełnienie składu).

Komisja w trybie art. 8 ust. 2 ustawy rozpatrzyła Wniosek dotyczący decyzji Rady w sprawie wniosku dotyczącego ustanowienia wykazu projektów infrastruktury energetycznej Wspólnoty Energetycznej (COM(2016) 456 wersja ostateczna) i odnoszący się do niego projekt stanowiska RP.
Komisja podzieliła stanowisko rządu.

Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy rozpatrzyła Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca (wersja przekształcona) (COM(2016) 270 wersja ostateczna).
Komisja w głosowaniu przyjęła opinię, w której nie popiera projektu rozporządzenia, pozytywnie odnosi się do stanowiska rządu oraz uznaje dokument za niezgodny z zasadą subsydiarności.

Komisja rozpatrzyła projekt inicjatywy uchwałodawczej Komisji w sprawie propozycji projektu ustanowienia unijnego korekcyjnego mechanizmu alokacji uchodźców oraz mechanizmu solidarności finansowej.
Projekt przedstawił poseł Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS).
Komisja w głosowaniu zdecydowała o podjęciu inicjatywy uchwałodawczej w powyższej sprawie.
Do reprezentowania stanowiska Komisji w dalszych pracach nad projektem został upoważniony poseł Szymon Szynkowski vel Sęk.

Komisja w trybie art. 7 ust. 4 ustawy rozpatrzyła Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ustanowienia systemu Eurodac do porównywania odcisków palców w celu skutecznego stosowania rozporządzenia (UE) nr 604/2013 w sprawie ustanowienia kryteriów i mechanizmów ustalania państwa członkowskiego odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego w jednym z państw członkowskich przez obywatela państwa trzeciego lub bezpaństwowca na potrzeby identyfikowania nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców oraz w sprawie występowania o porównanie z danymi Eurodac przez organy ścigania państw członkowskich i Europol na potrzeby ochrony porządku publicznego (wersja przekształcona) (COM(2016) 272 wersja ostateczna) i odnoszący się do niego projekt stanowiska RP.
Komisja podzieliła stanowisko rządu.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jakub Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii – Michał Kurtyka, posłowie do Parlamentu Europejskiego – Janusz Korwin-Mikke i Kazimierz Michał Ujazdowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego – Gustaw Brzezin oraz burmistrz Miasta i Gminy Jarczewo – Dariusz Strugała.