Komisja Finansów Publicznych

17
luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9 lutego 2017

Komisja Finansów Publicznych /FPB/ pozytywnie zaopiniowała wniosek Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zmiany przeznaczenia rezerwy celowej (poz. 55) „środki na realizację programu wieloletniego Senior WIGOR” w ustawie budżetowej na rok 2017 w związku ze zmianą nazwy programu na „Senior +”.

Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 991 i 1192).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 3 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki dotyczyły:
– kwestii następstw prawnych procesów łączenia się lub podziału z udziałem dwóch spółek prowadzących rynek regulowany,
– instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym – doprecyzowania warunków pozyskiwania klientów lub potencjalnych klientów w zakresie usług maklerskich,
– wykluczania instytucji kredytowej z uczestnictwa w systemie gwarantowania depozytów.
Sprawozdawca – poseł Jan Szewczak (PiS).

Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1097 i 1266).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o ich odrzucenie.
Poprawki dotyczyły:
– kar finansowych nakładanych na centralny depozyt papierów wartościowych, kar finansowych nakładanych na poszczególne osoby odpowiedzialne za naruszenia przepisów ustawy,
– odpowiedzialności emitentów papierów wartościowych, którzy nie wykonują lub niewłaściwie wykonują obowiązki nałożone przez ustawę.
Sprawozdawca – poseł Jan Szewczak (PiS).

Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (druki nr 1091 i 1267).
W czasie drugiego czytania zgłoszono dwie poprawki. Komisja wnosi o ich odrzucenie.
Poprawki m.in. dotyczyły wydłużenia okresu vacatio legis do dnia 1 czerwca 2017 r.
Sprawozdawca – poseł Andrzej Szlachta (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli podsekretarze stanu w Ministerstwie Finansów – Hanna Majszczyk, Piotr Nowak oraz Paweł Gruza.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację na temat wpływu ustawy „antylichwiarskiej” na bezpieczeństwo klientów firm pożyczkowych oraz funkcjonowania rynku firm pożyczkowych w Polsce.
Informację przedstawili: podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Piotr Nowak, rzecznik finansowy – Aleksandra Wiktorow oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Dorota Karczewska.
Nowelizacja ustawy „antylichwiarskiej” z sierpnia 2015 r. wprowadziła m.in.: ustawowe ograniczenie pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego, przepisy określające wysokość odsetek, wymagania dotyczące podjęcia działalności pożyczkowej (w formie spółki kapitałowej o określonej minimalnej wysokości kapitału), wymóg niekaralności, określenie zasad dostępu, przekazywania i wymiany informacji o udzielonych kredytach konsumenckich przez banki i pozabankowe firmy pożyczkowe oraz sankcje karne. Obecnie prowadzone są prace nad ustawą o kredycie hipotecznym, która wprowadzi m.in. obowiązkowy rejestr instytucji pożyczkowych – prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.
W okresie od października 2015 r. do lutego 2017 r. do Rzecznika Finansowego wpłynęło łącznie 250 skarg dotyczących działalności instytucji pożyczkowych, co stanowi 6,5% skarg na banki (3800) i 5% skarg na wszystkie instytucje sektora rynku bankowo-kapitałowo. Skargi na instytucje pożyczkowe dotyczyły głównie wysokości kosztów kredytu, rozliczania kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu, kwestionowania przez klientów wysokości salda zadłużenia oraz odmowy dokonania przez kredytodawcę restrukturyzacji zadłużenia. Zdecydowana większość skarg dotyczyła okresu przed wejściem w życie nowelizacji ustawy „antylichwiarskiej”.
W zakresie przestrzegania przepisów ustawy „antylichwiarskiej” UOKiK w 2016 r. wystosował wezwania do dobrowolnego zaniechania – 22 w przypadku banków i 23 w przypadku instytucji pożyczkowych. Podejmował postępowania wyjaśniające – 16 wobec banków i 24 wobec firm pożyczkowych. Urząd wydał 5 decyzji wobec banków i 17 wobec instytucji pożyczkowych, które dotyczyły naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. W roku bieżącym UOKiK skieruje swoje działania w kierunku badania podmiotów pod kątem prób obchodzenia przepisów ustawy.
W dyskusji omówiono kwestie:
– liczby i przedmiotu skarg składanych przez konsumentów do UOKiK i Rzecznika Finansowego,
– wysokości kosztów pozaodsetkowych udzielanych kredytów i pożyczek,
– problemów związanych z dodatkowymi ubezpieczeniami przy umowach kredytu/pożyczki.