Komisja Gospodarki i Rozwoju

19
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 grudnia 2017

Komisja Gospodarki i Rozwoju /GOR/ kontynuowała rozpatrywanie informacji Ministra Rozwoju i Finansów na temat strategii podatkowej rządu wobec przedsiębiorców.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Paweł Gruza.
Zdaniem ministra obecnie obowiązujący system prawa podatkowego wymaga zmian. Głównym priorytetem prowadzonej polityki podatkowej w zakresie podatku od towarów i usług jest uszczelnianie systemu VAT, w szczególności ukrócenie oszustw i wyłudzeń VAT oraz zapewnienie większej stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług. Obecne podejście rządu do problemu uszczelniania systemu VAT zakłada wdrażanie rozwiązań systemowych oraz położenie dużego nacisku na automatyzację i informatyzację przepływu informacji od podatników do organów podatkowych oraz analizy tych informacji. Jeśli chodzi o działania systemowe, to należy zwrócić uwagę przede wszystkim na projekt zmian do ustawy o VAT zakładający wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Mechanizm powinien ograniczyć powstawanie nadużyć już na etapie transakcji, zapewniając lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich. Uzupełnieniem mechanizmu podzielonej płatności jest projekt STIR. Jego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego oraz zapobieganie uchylaniu się od opodatkowania. Ponadto prowadzone są prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który zakłada m.in. ograniczenie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego dla niektórych podatników oraz rozszerzenie zakresu stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia.
Jeżeli chodzi o procesy automatyzacji i informatyzacji, to podstawą tych działań są pliki JPK (tzn. jednolity plik kontrolny), a przede wszystkim wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc ewidencji VAT w formie JPK. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązkiem tym objęci będą wszyscy podatnicy VAT. Otrzymywane przez organy podatkowe pliki JPK podlegają analizie informatycznej z zastosowaniem specjalnie zaprojektowanych algorytmów, które mają za zadanie wykrywanie oszustw.
W zakresie uproszczenia prowadzenia działalności gospodarczej założeniem prowadzonych i planowanych działań w zakresie podatku od towarów i usług jest to, aby funkcjonujący system podatku VAT ułatwiał prowadzenie działalności gospodarczej uczciwym podatnikom, uniemożliwiał i utrudniał zaś prowadzenie działalności niezgodnie z prawem. W zakresie uproszczeń przedsiębiorcy zyskają m.in. prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów poniesionych przez przedsiębiorcę na działalność badawczo-rozwojową (kosztów kwalifikowanych). Minister podkreślił, iż wprowadzone zmiany doprowadziły już do skrócenia terminu zwrotu podatku VAT dla przedsiębiorców z ponad 60 dni do ok. 38 dni.
Minister zapowiedział, że w ramach rozwiązań systemowych prawa podatkowego trwają prace na projektem ustawy – Ordynacja podatkowa. Zawarte w projektowanej ustawie regulacje mają służyć przede wszystkim ochronie praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi oraz zwiększeniu efektywności i skuteczności poboru podatków. Poza tym ministerstwo będzie kontynuowało prace legislacyjne nad uszczelnieniem systemu podatkowego i uproszczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej w 2018 r.
Przedmiotem dyskusji były m.in. kwestie dotyczące: skrócenia terminu zwrotu podatku VAT dla przedsiębiorców, jednolitego pliku kontrolnego (JPK), likwidacji rajów podatkowych, podatku od hipermarketów.