Komisja Infrastruktury

08
grudzień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

23 listopada 2016

Komisja Infrastruktury /INF/ w dniach 23-24 listopada br. przebywała na posiedzeniu wyjazdowym w województwie podkarpackim w Polsce i w obwodzie lwowskim na Ukrainie. Posiedzenie odbyło się z udziałem marszałka Sejmu – Marka Kuchcińskiego.
Pierwszego dnia Komisja obradująca w sali konferencyjnej Zamku w Krasiczynie zapoznała się z:
– informacją na temat możliwości przywrócenia komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl – Lwów i regionów ościennych na terenie Ukrainy (w kierunku Tarnopola lub Czerniowców),
– informacją na temat perspektyw rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu ukraińsko – polskim w kontekście rozbudowy VIA Carpatia, łączącej Kłajpedę na Litwie z Salonikami,
– informacją na temat perspektyw uruchomienia połączenia kolejowego Kijów – Wrocław – Drezno – Paryż,
– informacją na temat perspektyw poprawy infrastruktury drogowej po otwarciu planowanego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice.
Marszałek Sejmu – Marek Kuchciński podkreślił wagę inicjatyw i działań mających na celu rozwój inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury i budowy przejść granicznych dla rozwoju ekonomicznego Polski i Ukrainy.
Trzy pierwsze informacje przedstawiał minister infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk.
Wynika z nich, że strona polska jest otwarta na nowe inicjatywy przewozów pasażerskich, ale wymaga to porozumień zawieranych pomiędzy narodowymi przewoźnikami kolejowymi i wspólnego zaangażowania przedsiębiorstw.
Czwartą informację przedstawiła wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart.
Dotyczyła ona m.in. aktualnego stanu infrastruktury na przejściach granicznych z Ukrainą w województwie podkarpackim oraz harmonogramu prac budowlanych na granicznym przejściu drogowym Malhowice – Nizankowice.
Obecni na posiedzeniu deputowani Komisji Infrastruktury Rady Najwyższej Ukrainy popierali obustronne deklaracje współpracy w zakresie planowanych inicjatyw i przyspieszenie budowy niezbędnych elementów infrastruktury drogowej i kolejowej na Ukrainie.
Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie połączenia kolejowego Kijów – Wrocław – Drezno – Paryż.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji – Jakub Skiba, minister infrastruktury Ukrainy – Volodymir Omelyan, przewodniczący Komitetu ds. Transportu Rady Najwyższej Ukrainy – Yarosław Dubnevych oraz marszałek województwa podkarpackiego – Władysław Ortyl.

Tego samego dnia Komisja odbyła wizytację planowanego drogowego przejścia granicznego Niżankowice – Malhowice.
Aktualnie nie ma żadnej infrastruktury na projektowanym przejściu poza drogą dojazdową po stronie polskiej. Do końca 2016 r. ma zostać opracowany program funkcjonalno-użytkowy. Realizacja inwestycji zaplanowana jest na lata 2018-2019.

Drugiego dnia (24 listopada br.) Komisja przebywała we Lwowie, gdzie odbyła spotkanie z posłami Komitetu ds. Transportu Rady Najwyższej Ukrainy.
Spotkaniu przewodniczył przewodniczący Komitetu ds. Transportu Rady Najwyższej Ukrainy – Yarosław Dubnevych.
Deputowani przedstawili stanowisko strony ukraińskiej dotyczące: przywrócenia komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl – Lwów; perspektyw poprawy infrastruktury drogowej w kontekście otwarcia planowanego przejścia granicznego Niżankowice – Malhowice; perspektyw rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu polsko-ukraińskim w kontekście szlaku Via Carpatia.