Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki

20
luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9 lutego 2017

Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki /KFS/ wysłuchała informacji na temat podsumowania sezonu turystycznego 2016.
Informację przedstawili: dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Joanna Jędrzejewska-Debortoli, p.o. prezes Polskiej Organizacji Turystycznej – Bartłomiej Walas.
Sezon letni był wyjątkowo korzystny dla polskiej turystyki. Szczególnie ożywienie odnotowano w turystyce krajowej, m.in. z powodu sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa wypoczynku w krajach arabskich (Egipt i Tunezja) oraz w Turcji, które dotychczas były najpopularniejszymi kierunkami wypoczynku dla polskich turystów. Ponadto ożywieniu sprzyjało także organizowanie w Polsce interesujących wydarzeń masowych, w szczególności Światowych Dni Młodzieży oraz realizacja kampanii Ministerstwa Sportu i Turystyki „Polska – zobacz więcej” oraz „Weekend za poł ceny”.
Posłowie w dyskusji pytali m.in. o: przyjętą w metodologii definicję turysty, rozkład turystyki przyjazdowej gości zagranicznych w układzie regionalnym.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przyjęła wniosek posła Jacka Falfusa (PiS) o poszerzeniu składu Prezydium Komisji o posła Łukasza Schreibera (PiS).

Komisja na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów wysłuchała informacji na temat zmiany zasad systemu dofinansowania inwestycji w ramach Programu rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej.
Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jarosław Stawiarski.
W ostatnich latach w resorcie sportu wdrożono szereg nowych programów mających na celu optymalizacje istniejącego systemu wsparcia procesów rozwojowych w obszarze infrastruktury sportowej.
Silne zróżnicowanie poziomu zaangażowania finansowego w poszczególnych programach wojewódzkich sprawiły, że wstępne szacunki co do limitów wyliczanych dla poszczególnych województw wskazywały, w niektórych przypadkach, na możliwość wystąpienia nawet limitów o ujemnej wartości. W konsekwencji w ministerstwie przyspieszono podjęcie decyzji o implementacji niezbędnych zmian strukturalnych. Przedmiotowe zmiany dotyczyły zarówno samej konstrukcji merytorycznej programów, jaki i również aspektu instytucjonalnego. Zrezygnowano z realizacji Programu rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej i zdecydowano o przeniesieniu środków na realizacje priorytetowego Programu rozwoju szkolnej infrastruktury sportowej. Pozostałe środki postanowiono przeznaczyć na realizację Programu rozwoju ponadlokalnej infrastruktury sportowej.
Istotą podjętych w ministerstwie sportu działań było m.in. usprawnienie i uproszczenie procedur administracyjnych związanych z aplikowaniem środków, przyjęcie pełnej odpowiedzialności za realizacje celów strategicznych resortu oraz poprawę transparentności procesu aplikowania o środki w oparciu o jednolite kryteria punktowe dla wniosków z całego kraju.
Przedstawiciele urzędów marszałkowskich uczestniczących w posiedzeniu w większości przypadków negatywnie odnieśli się do zmian zaproponowanych przez resort sportu i turystyki.
W dyskusji posłowie pytali m.in.: w jaki sposób będą dzielone środki na inwestycje regionalne, czy plany inwestycyjne na lata 2017 i 2018 będą zrealizowane, jakie będą kryteria wniosków na inwestycje regionalne oraz o wstrzymanie przetargów na inwestycje terenowe. Posłowie postulowali także niezmniejszanie puli środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, przeznaczonych na dofinansowanie realizacji obiektów sportowych.
Komisja przyjęła informację.