Komisja Kultury i Środków Przekazu

24
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

20 marca 2018

Komisja Kultury i Środków Przekazu /KSP/ powołała podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (druk nr 2232). Przewodniczącą podkomisji została poseł Elżbieta Kruk (PiS)
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej i dotyczy wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (druk nr 2184).
Uzasadnienie projektu przedstawił senator Michał Seweryński.
Projekt ma na celu stworzenie ram instytucjonalnych, które umożliwiłyby zapewnienie stałych źródeł finansowania instytucjom, które zostały utworzone na postawie prawa obcego i prowadzą działalność w zakresie ochrony lub upowszechniania polskiego dziedzictwa narodowego.
Komisja przyjęła poprawki polegające na wprowadzeniu do projektu przepisów przejściowych oraz poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Jarosław Sellin.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła poprawkę zgłoszoną w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druki nr 1607 i 1928).
Komisja wnosi o odrzucenie poprawki.
Poprawka zakładała, iż nadawcy programów telewizyjnych są obowiązani do zapewnienia dostępności audycji dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu, poprzez wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, tak aby: w 2019 r. co najmniej 30% kwartalnego czasu nadawania programu, w 2020 r. i 2021 r. co najmniej 45% kwartalnego czasu nadawania programu, w 2022 r. i 2023 r. co najmniej 70% kwartalnego czasu nadawania programu, od 2024 r. co najmniej 90% kwartalnego czasu nadawania programu – z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, posiadało takie udogodnienia.
Sprawozdawca – poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).