Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach
17 lipca 2018
Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach /NKK/ rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2557).
Projekt ma na celu m.in.:
– modyfikację nieefektywnego i sprawiającego trudności przy orzekaniu parametrycznego systemu przepoławiania przy czynach karalnych przeciwko mieniu, odwołującego się do jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę i zastąpienia go systemem kwotowym na stałym poziomie,
– utworzenie elektronicznego zbioru danych określonych jako „rejestr wykroczeń”, a dotyczącego sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, osobach podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych oraz wprowadza podstawę prawną uzyskiwania i wykorzystywania tych danych przez uprawnione organy w toku prowadzonego postępowania. Administratorem powyższych danych będzie Komendant Główny Policji.
Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawkę zakładającą wydłużenie vacatio legis dla przepisów dotyczących konieczności wydania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji aktu wykonawczego na podstawie ustawy o Policji oraz znowelizowania rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 lutego 2002 r. w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego – z 14 dni do 6 miesięcy.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Andrzej Matusiewicz (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Marcin Warchoł.