Komisja Nauki i Technologii podczas ZP NATO

28
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Rosyjskie działania militarne i wyzwania dla flanki wschodniej omówił na posiedzeniu Komisji Nauki i Technologii ZP NATO ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk.

– Celem rozwoju rosyjskich sił zbrojnych pozostaje niezmiennie przygotowanie do konfrontacji z Sojuszem. Należy przez to rozumieć Stany Zjednoczone i ich sojuszników – podkreślił w swoim wystąpieniu podczas sesji parlamentarnej Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Z rosyjskiego punktu widzenia armia osiągnęła poziom względnej równowagi z NATO. W tej chwili w określonych teatrach działań może uzyskać lokalną przewagę strategiczną – ocenił.

Przedstawicielka Kongresu USA Susan Davis przedstawiła problem rosyjskiej cyberingerencji w wybory i referenda w krajach NATO. – Kreml coraz częściej stosuje dezinformację jako narzędzie walki z państwami Sojuszu. W ocenie Rosji jest to taktyka uzasadniona i skuteczna – powiedziała. Z raportu, który zaprezentowała wynika, że w przekazach rzadko eksponowana jest prorosyjska narracja. – Chodzi raczej o podsycanie istniejących już w naszych społeczeństwach napięć – wyjaśniła.

– Rosja prowadzi wojnę cybernetyczną bez skrupułów. Dawniej można było oczekiwać, że Moskwa nie będzie przekraczać granicy między sferą publiczną i prywatną, polityką zagraniczną i krajową. Wielokrotnie jednak okazywało się, że każdy jest łatwym celem – podkreśliła amerykańska polityk. Zaznaczyła, że Kreml stawia sobie za cel wywoływanie chaosu i rozsiewanie wątpliwości. – Przy pomocy przecieków kreuje obraz rzeczywistości, w której cały Zachód jest zepsuty. Wykrada informacje i stosuje przecieki, by podsycać narrację skierowaną do odbiorców w kraju i za granicą – powiedziała.

Antoine Bondaz, ekspert Fundacji Badań Strategicznych, mówił o sytuacji na Półwyspie Koreańskim. – Korea Północna rzuca wyzwanie jedności wspólnoty międzynarodowej. Denuklearyzacja półwyspu jest absolutnym warunkiem pokoju. To długoterminowy proces i nasz wspólny cel. Wzrost stabilności przy jednoczesnym postępie na drodze do denuklearyzacji byłby wielkim osiągnięciem – zaznaczył.

W trakcie posiedzenia Komisji Nauki i Technologii ZP NATO dyskutowano również o projekcie raportu: Innowacje w obronności: Wykorzystanie NATO-wskiego zaplecza naukowego i technologicznego.

Delegaci zastanawiali się także nad pytaniem: „Co Dalej po AWACS: Jak urzeczywistnić przyszłe sojusznicze zadania obserwacji i kontroli?”. Tematem obrad komisji było również wykorzystywanie przez terrorystów szyfrowania komunikatów, ukrytej sieci i kryptowalut. Parlamentarzyści rozmawiali także o przyszłości porozumienia nuklearnego z Iranem oraz o zmieniającym się krajobrazie zagrożeń cybernetycznych.