Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

19
październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

5 lipca 2018

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2661 i 2676).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 27 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 12 poprawek i odrzucenie 15 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, polegały m.in. na:
– zamianie w projekcie ustawy wyrazu „udziałowiec” na wyraz „prokurent”,
– ograniczeniu obowiązku prowadzenia monitoringu wizyjnego do miejsc magazynowania odpadów w ramach działalności wymagającej uzyskania zezwolenia na zbieranie oraz zezwolenia na przetwarzanie odpadów, a także pozwolenia na wytwarzanie uwzględniającego zbieranie lub przetwarzanie odpadów,
– wstrzymywaniu przez wojewódzkie inspekcje ochrony środowiska prowadzenia działalności posiadacza odpadów, jeżeli został on w okresie 3 lat ukarany po raz drugi za złamanie przepisów z zakresu gospodarki odpadami,
– doprecyzowaniu przepisów dotyczących obowiązku posiadania tytułu prawnego do nieruchomości przez firmy zajmujące się zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, zakładały m.in.:
– wprowadzenie przepisu stanowiącego, że minister właściwy do spraw środowiska określać będzie w drodze rozporządzenia maksymalny czas magazynowania poszczególnych kategorii odpadów, mając na uwadze właściwości odpadów i stosowane procesy technologiczne,
– skreślenie przepisu stanowiącego, że gospodarowanie odpadami odbywa się na terenie, którego właścicielem lub użytkownikiem wieczystym jest posiadacz odpadów.
Sprawozdawca – poseł poseł Anna Paluch (PiS).

Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2662 i 2677).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 15 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 6 poprawek i odrzucenie 9 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, polegały m.in. na:
– doprecyzowaniu kryteriów wyboru pracowników na stanowisko Inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska;
– wprowadzeniu obowiązku uaktualnienia przez sejmiki województwa wojewódzkich planów gospodarki opadami w zakresie wskazania miejsc spełniających warunki magazynowania odpadów (w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji);
– zmianie terminu wejścia w życie niektórych przepisów.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, polegały m.in. na wprowadzeniu mocniejszego niż dotychczas podporządkowania wojewódzkich inspekcji ochrony środowiska Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska i możliwości sprawowania przez niego większej kontroli nad nimi.
Sprawozdawca – poseł Anna Paluch (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: minister środowiska – Henryk Kowalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Sławomir Mazurek oraz główny inspektor ochrony środowiska – Marek Haliniak.