Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
18 lipca 2018
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2737).
Senat zaproponował 16 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki m.in.:
– wprowadzały możliwość dłuższego magazynowania niezanieczyszczonej gleby lub ziemi, stanowiących odpady przeznaczone do celów budowlanych w związku z budową obiektów liniowych,
– wprowadzały ułatwienia w zakresie prowadzenia działalności związanej ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów również w przypadku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
– doprecyzowywały, że zakaz przywozu na teren Polski zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych nie dotyczy odpadów surowcowych przeznaczonych do recyklingu.
Sprawozdawca – poseł Anna Paluch (PiS).
Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2738).
Senat zaproponował 9 poprawek. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki m.in. wprowadzały regulację wyłączającą Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego z obowiązku udostępniania, na żądanie organów Inspekcji Ochrony Środowiska, informacji uzyskanych w toku wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.
Sprawozdawca – poseł Anna Paluch (PiS).
Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach (druk nr 2739).
Senat zaproponował 2 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki polegały na:
– wprowadzeniu możliwości korygowania wadliwego postanowienia wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o uznaniu albo odmowie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny,
– wyłączeniu organizacji społecznych z postępowania w sprawie uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny.
Sprawozdawca – poseł Dariusz Piontkowski (PiS).
W posiedzeniu uczestniczyli: minister środowiska – Henryk Kowalczyk oraz główny inspektor ochrony środowiska – Marek Haliniak.
Na kolejnym posiedzeniu Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (druk nr 2743).
Uzasadnienie projektu przedstawił minister środowiska – Henryk Kowalczyk.
Projekt dotyczy dostosowania rozwiązań prawnych do zmian w zakresie potrzeb organizacyjno-technicznych, jakie pojawiły się podczas organizacji dwudziestej czwartej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie klimatu (UNFCCC COP24).
Komisja odrzuciła wniosek o odrzucenie projektu ustawy.
Komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na:
– zwiększeniu środków pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na organizację Konferencji COP24 do kwoty 252 mln zł,
– możliwości wypłaty ekwiwalentu dla żołnierzy Żandarmerii Wojskowej za pełnienie służby w czasie przekraczającym ustawowo określoną normę czasu służby w okresie trwania Konferencji.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Anna Paluch (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył pełnomocnik ministra do spraw organizacji COP 24 – Rafał Bochenek.