Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa

20
luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9 lutego 2017

Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa /OSZ/ rozpatrzyła informację o sytuacji i aktualnym stanie wałów przeciwpowodziowych w Polsce, z uwzględnieniem stanu wałów w powiecie kozienickim.
Informację przedstawili: dyrektor Departamentu Zasobów Wodnych Ministerstwa Środowiska – Mateusz Balcerowicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej – Leszek Suski oraz p.o. zastępca prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej – Robert Kęsy.
Od 2010 r. ocena bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych dokonywana jest przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, w którym zadania te wykonuje powołana w 2011 r. państwowa służba ds. bezpieczeństwa budowli piętrzących (PSBBP). Finansowanie prac związanych z wykonywaniem ocen stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa realizowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Zakres oraz częstotliwość ocen i pomiarów uzgadniany jest każdorazowo przez administratorów budowli (w głównej mierze wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych) z PSBBP i zależy od możliwości finansowych dysponentów rezerw.
Według ewidencji PSBBP długość wałów będących w administracji Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych wynosi 3569,4 km. Ponadto 229,6 km wałów pozostaje w administracji RZGW.
Na terenie powiatu kozienickiego znajduje się 75,81 km wałów przeciwpowodziowych. Obwałowania te chronią Dolinę Kozienicko-Gniewoszowską o powierzchni 15 tys. ha oraz Dolinę Magnuszewską o powierzchni 8600 ha, czyli tereny gmin: Gniewoszów, Sieciechów, Kozienice i Magnuszew. Ochrona tych terenów przed wodami powodziowymi rzeki Wisły jest niezwykle istotna z uwagi na zlokalizowane tam liczne zakłady przemysłowe, w tym Elektrownię Kozienice. Z oceny stanu technicznego i stanu bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych przeprowadzanej w okresie 2011-2015 wynika, iż 55% wałów jest w stanie zagrażającym bezpieczeństwu.
W dokumentach planistycznych przyjętych przez Radę Ministrów 18 października 2016 r. (Plan zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły oraz aktualizacja Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły) uwzględniono rozbudowę obwałowań, w celu dostosowania ich do obowiązujących przepisów i zwiększenia bezpieczeństwa terenów chronionych przed powodzią.
W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzej Szweda-Lewandowski oraz starosta powiaty kozienickiego – Andrzej Jung.