Komisja Polityki Senioralnej

22
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9  marca 2017

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ wysłuchała informacji na temat problemu uzależnień u osób starszych oraz dostępu do wsparcia psychologicznego dla osób starszych.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Zbigniew Król.
Problemy uzależnień u osób starszych dotyczą przede wszystkim uzależnień od alkoholu, palenia tytoniu, stosowania substancji psychoaktywnych czy też leków niezgodnie z przeznaczeniem lub zaleceniem lekarza. Z badań lecznictwa odwykowego gromadzonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w 2015 r. osoby mające 65 lat i więcej stanowiły 4,7% (8623 osoby) wszystkich uzależnionych pacjentów w placówkach leczenia uzależnienia od alkoholu. Raport TNS wskazuje, że wyroby tytoniowe pali ok 14% kobiet i 33% mężczyzn powyżej 60 roku życia. W tej grupie 90% mężczyzn oraz 70% kobiet to osoby palące co najmniej 10 papierosów dziennie. W związku z tymi danymi podjęto decyzję o realizacji kampanii zachęcającej do rzucenia palenia tytoniu.
Wzrasta również grupa osób w wieku powyżej 45. roku życia używająca substancji psychoaktywnych innych niż alkohol i tytoń, zaobserwować można trzykrotny zrost odsetka osób przyjętych do lecznictwa stacjonarnego w 2012 r. w porównaniu z 1997 r.
W ramach świadczeń psychogeriatrycznych osobom po 60. roku życia z rozpoznaniem organicznych zaburzeń psychicznych, włącznie z zespołem objawów lękowych, schizofrenii, zaburzeń urojeniowych oraz zaburzeń nastroju, udzielana jest pomoc psychologa i terapeuty zajęciowego. Są to świadczenia finansowane ze środków publicznych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Porównując dane z ostatnich lat, zauważalny jest wzrost liczby osób wymagających leczenia. Działania dotyczące kwestii zdrowia psychicznego osób starszych, które są lub będą realizowane, zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, gdzie znajdują się cele operacyjne w zakresie profilaktyki problemów zdrowia psychicznego i naprawy dobrostanu psychicznego społeczeństwa (cel nr 3) oraz promocji zdrowego i aktywnego starzenia się (cel nr 5).

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sytuacji osób chorych na choroby otępienne i chorobę Alzheimera oraz wsparcia dla ich opiekunów.
W dyskusji pytano między innymi wpływ reorganizacji opieki szpitalnej na dostęp do opieki psychogeriatrycznej, a także o odsetek osób starszych znajdujących się wśród osób uzależnionych od narkotyków.