Komisja Polityki Senioralnej

11
grudzień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

 

11 września 2018

Komisja Polityki Senioralnej /PSN/ rozpatrzyła informację Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania na temat równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek – wnioski i rekomendacje.
Informację przedstawił pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania –Adam Lipiński.
Dyskryminacja może przyjmować różne formy i dotyczyć różnych aspektów życia społecznego: zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej, usług, udziału w życiu społecznym i publicznym.
Z badan przeprowadzonych w 2016 r. wynika, że 42% ankietowanych spotykało się z dyskryminacją osób starszych.
Pełnomocnik zwrócił m.in. uwagę, że należy podejmować działania, które zapewnią dłuższe utrzymanie osób starszych w aktywności zawodowej. Szczególnie trudna jest sytuacja w grupie kobiet 50+. Wskazał, że różnica wysokości świadczeń emerytalnych i rentowych jest średnio o 23% niższa dla kobiet.
Powinny być również podejmowane działania zmierzające do niwelowania barier architektonicznych i komunikacyjnych.
Komisja rozpatrzyła informację Rzecznika Praw Obywatelskich na temat sytuacji osób starszych.
Informację przedstawiła zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich – Sylwia Spurek.
Rzecznik Praw Obywatelskich prowadzi aktywnie działania rzecz ochrony praw osób starszych, obserwuje jednak nieadekwatną liczbę skarg do skali problemu. W 2015 r. wpłynęły jedynie 42 nowe sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na wiek., w 2016 r. – 43, w 2017 – 24.
RPO zaangażował się w działania na rzecz przyjęcia nowego instrumentu prawa międzynarodowego o prawach osób starszych. Od 2012 r. Rzecznik postuluje o wprowadzenie całościowej polityki senioralnej.
Podczas spotkań regionalnych często zgłaszany jest problem braku pomocy dla opiekunów osób starszych.
Występuje niedostatek lekarzy geriatrów, oraz brak sprawnego systemu geriatrycznej opieki medycznej. W wyjątkowo trudnej sytuacji pozostają osoby z chorobami otępiennymi.
Ponadto Rzecznik Praw Obywatelskich zidentyfikował następujące problemy: brak opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla pensjonariuszy domów pomocy społecznej, przejmowanie własności mieszkań, stanowiących zabezpieczenie spłaty lichwiarskich pożyczek, wykorzystywanie bezradności i demencji w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, w tym przejęcia mieszkania, zły stan techniczny zajmowanych lokali komunalnych.