Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

20
luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

9 lutego 2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (druki nr 1216 i 1245).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 4 poprawki. Komisja wnosi o przyjęcie dwóch poprawek i odrzucenie dwóch poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, miały na celu m.in.: utworzenie dwóch oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w województwie zachodniopomorskim.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, miały na celu dodatkowe zabezpieczenie i uniemożliwienie przejmowania polskiej ziemi za długi czy na rzecz obcych podmiotów.
Sprawozdawca – poseł Jerzy Małecki (PiS).

Komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o przepisach wprowadzających ustawę o Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa (druki nr 1217 i 1246).
W czasie drugiego czytania zgłoszono 7 poprawek. Komisja wnosi o przyjęcie 3 poprawek i odrzucenie 4 poprawek.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, miały charakter doprecyzowująco- porządkujący.
Poprawki, które Komisja proponuje odrzucić, dotyczyły m.in. zatrudnienia, ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
Sprawozdawca – poseł Jerzy Małecki (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Zbigniew Babalski.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat finansowania Wspólnej Polityki Rolnej w ramach krajowych instrumentów wsparcia i budżetu UE.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki poinformował, że krajowe instrumenty wsparcia realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczą m.in. kredytów na inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym, na zakup użytków rolnych, na inwestycje w przetwórstwie produktów rolnych, a ich oprocentowanie jest zmienne. Powyższe kredyty mogą zostać udzielone maksymalnie na 15 lat, z okresem karencji w spłacie kredytu.
Na kwotę wsparcia w gospodarstwach składają się m.in. takie płatności jak: jednolita płatność obszarowa, płatność dla młodych rolników, płatności związane z produkcją, płatności do roślin wysokobiałkowych, do buraków cukrowych, owoców miękkich.
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej płatności realizowane przez Agencję Rynku Rolnego wspierają producentów w sytuacjach kryzysowych, w zakresie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, masła, wparcia rynku produktów pszczelich, promocji żywności czy wsparcia konsumpcji.
W dyskusji podnoszono sprawy związane z problemami rolników, którzy nie mają dostępu do kredytów preferencyjnych, podkreślano również, że należy prowadzić taką politykę, która dotyczyć będzie wszystkich gospodarstw i podnosić konkurencyjność polskiego rolnictwa.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, z uwzględnieniem zmian.
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizuje sześć priorytetów wyznaczonych dla unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich. Należą do nich m.in.: ułatwianie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie i leśnictwie oraz na obszarach wiejskich, zwiększenie rentowności gospodarstw i konkurencyjności wszystkich rodzajów rolnictwa we wszystkich regionach oraz promowanie innowacyjnych technologii w gospodarstwach, wspieranie organizacji łańcucha żywnościowego, w tym przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, ochrona i wzbogacanie ekosystemów związanych z rolnictwem i leśnictwem.
Rozpoczęte w 2015 r. wdrażanie zaprojektowanych działań PROW 2014-2020 pokazało, że potrzebne są zmiany zasad realizacji niektórych instrumentów pomocy i lepsze ich przygotowanie do potrzeb rolników i innych beneficjentów. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało w 2015 r. pierwszą propozycję pakietu zmian, uwzględniając te zmiany.
Minister podkreślił, że dostosowanie instrumentów PROW 2014-2020 do potrzeby i oczekiwań rolników i producentów rolnych będzie jednym z ważniejszych priorytetów prowadzonej polityki w tym zakresie. W 2016 r. ministerstwo przygotowało propozycję kolejnego pakietu zmian PROW 2014-2020, w którym uwzględniono rozwiązania ukierunkowane na zwiększenie efektywności wydatkowania środków PROW. Proponowane zmiany podlegają aktualnie ocenie Komisji Europejskiej.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Infrastruktury i Budownictwa na dezyderat nr 1 w sprawie ekspansji farm wiatrowych oraz wykorzystania potencjału energetycznego obszarów wiejskich.

Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Zdrowia na dezyderat nr 2 w sprawie implementacji dyrektywy 2014/40/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 kwietnia 2014 r. dotyczącej produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych

Komisja rozpatrzyła i przyjęła odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dezyderat nr 4 w sprawie problemów i perspektyw rozwoju branży spirytusowej w Polsce z uwzględnieniem oznaczenia Polska Wódka.

Komisja rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat stanu obecnego oraz przyszłości publicznego doradztwa rolniczego. Przyszłość Ośrodków Doradztwa Rolniczego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ryszard Zarudzki poinformował, że w celu usprawnienia realizacji zadań ośrodków doradztwa rolniczego z dniem 20 sierpnia 2016 r. minister właściwy ds. rozwoju wsi przejął zarządzanie nad wojewódzkimi ośrodkami doradztwa rolniczego. Przeniesienie podległości pozwoliło na wprowadzenie jednolitych sposobów działania ośrodków co przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania dotacji celowej przekazywanej przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w powiązaniu z rocznymi programami działalności. Zmiana podległości zwiększy wpływ ministra na zakres planowania i realizację zadań przez ośrodki doradztwa rolniczego.
Podczas dyskusji podkreślano znaczenie ODR dla rolników, zwracano uwagę na zbyt niskie zarobki doradców, co ma wpływ na problemy ze znalezieniem dobrze wykształconych fachowców, zwracano również uwagę na rozwój doradztwa komercyjnego, które jest konkurencją dla publicznego doradztwa.