Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

21
luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

7 grudnia 2017

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi /RRW/ zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Rozwoju i Finansów na temat rolnych aspektów polityki handlowej Unii Europejskiej w 2017 r. oraz na temat struktury importu i eksportu produktów rolno-spożywczych.
Przedstawiciele resortów poinformowali o wybranych, szczególnie istotnych z punktu widzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zagadnieniach z zakresu polityki handlowej UE oraz o polskim imporcie i eksporcie.
W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. sprowadzono do Polski artykuły rolno-spożywcze o wartości 13,8 mld euro (wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. o 10,7%). Udział w imporcie przedstawiał się następująco:
– z UE importowano 70,2% towarów o wartości 9,7 mld euro (w stosunku do okresu styczeń-wrzesień 2016 r. wzrost o 11,8%), największym eksporterem do Polski są Niemcy,
– z krajów MERCOSUR (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) importowano 6,2% towarów (wzrost o 7%),
– z EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria) – 5,1%,
– z Wspólnoty Niepodległych Państw – 3,9% (wzrost o 12,5%),
– z NAFTA (Kanada, Meksyk, USA) – 2,1% (wzrost o 9%)
– z pozostałych krajów – 12,6%.
Główne towary rolno-spożywcze (pod względem wartości) importowane do Polski w br. to: mięso wieprzowe, ryby świeże i filety rybne, makuchy sojowe i karma dla zwierząt.
Wartość eksportu produktów rolno-spożywczych w okresie styczeń-wrzesień 2017 r. to 19,9 mld euro (wzrost o 12,3%). Do państw Unii eksportowaliśmy 81,3% towarów (główni odbiorcy to Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Włochy), do krajów WNP – 4,8%, do krajów NAFTA – 2,5%.
W trakcie dyskusji pytano o stan rozmów i wymiany handlowej z Chinami. Poruszono kwestię zagrożeń dla eksportu z Polski w związku z rozszerzaniem się ASF i ewentualnym zagrożeniem grypą ptaków oraz możliwością utraty niedawno otwartych, perspektywicznych rynków. Pytano o import produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, traktowanej w sposób preferencyjny przez przepisy unijne.
W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki, podsekretarz stanu w MRiRW – Ewa Lech, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Maria Fajger oraz zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Łukasz Hołubowski.