Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

23
marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

24 stycznia 2018

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego, ustawy – Prawo upadłościowe oraz ustawy – Prawo restrukturyzacyjne (druk nr 2089).
Uzasadnienie projektu przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Łukasz Piebiak.
Projekt ma na celu wzmocnienie nadzoru nad zawodem doradcy restrukturyzacyjnego przez wprowadzenie, niezależnie od funkcjonowania nadzoru sprawowanego przez sądy i sędziów-komisarzy, nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad wykonywaniem czynności należących do kompetencji licencjonowanych doradców restrukturyzacyjnych.
Komisja odrzuciła wniosek o odrzucenie ww. projektu.
Po zakończeniu pierwszego czytania Komisja powołała podkomisję nadzwyczajną, do której skierowała ww. projekt. Przewodniczącym podkomisji został poseł Waldemar Buda (PiS).

Komisja rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych (druk nr 2197).
Senat zaproponował trzy poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki mają na celu m.in.:
– przedłużenie terminu na wniesienie skargi kasacyjnej przez podmioty uprawnione z dwóch do czterech miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia w sprawach o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką prowadzonych na podstawie Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę,
– uzupełnienie ustawy o zmianę, która uściśla właściwość sądu, do którego uprawniony składa wniosek w sprawie o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Buda (PiS).

Komisja rozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2067).
Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.
Dotyczy on wprowadzenia ułatwienia dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz przyspiesza i usprawnia działania sądu rejestrowego i wprowadza ułatwienia w kontakcie strony z sądem. Proponowane rozwiązania są kolejnym etapem reformy prawa gospodarczego, dotyczącej Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Komisja przyjęła poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym oraz poprawki, które dotyczyły m.in. ujednolicenia terminologii używanej w projekcie, doprecyzowania momentu przekazania dokumentów z repozytorium dokumentów finansowych do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych i terminów wejścia w życie poszczególnych przepisów.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Buda (PiS).
W posiedzeniu uczestniczył prezes Krajowej Rady Notarialnej – Mariusz Białecki.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja przystąpiła do rozpatrywania sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o komornikach sądowych (druk nr 1582).
Projekt określa zasady pełnienia służby na stanowisku komornika sądowego, prawa i obowiązki komorników, funkcjonowanie samorządu komorniczego oraz zasady sprawowania nadzoru nad komornikami i samorządem komorniczym – z uwzględnieniem konieczności zapewnienia należytego wykonywania zadań państwa w zakresie sprawnej, skutecznej i rzetelnej egzekucji sądowej.
Komisja rozpatrzyła artykuły od 1 do 110.
Komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie sprawozdania w dniu 26 stycznia br.
W posiedzeniu uczestniczył prezes Krajowej Rady Komorniczej – Rafał Fronczek.