Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

22
maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Komisje Sejmowe

0 Comments

19 marca 2018

 

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka /SPC/ rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (druk nr 2332).
Senat zaproponował 2 poprawki. Komisja wnosi o ich przyjęcie.
Poprawki, które Komisja proponuje przyjąć, polegały na:
– skreśleniu przepisu stanowiącego o możliwości dochodzenia przez osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby uznane za represjonowane z powodów politycznych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, odszkodowania za poniesioną szkodę lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę wynikłych z represji za działalność, o której mowa w przepisach tej ustawy;
– przyznaniu prawa do ubiegania się o odszkodowanie i zadośćuczynienie każdemu dziecku przebywającemu wraz z matką w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia lub którego matka w okresie ciąży przebywała w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia, a nie tylko dziecku, które urodziło się w więzieniu lub innym miejscu odosobnienia (tak jak obecnie przewiduje to art. 11 ust. 3).
Sprawozdawca – poseł Andrzej Matusiewicz (PiS).

Komisja rozpatrzyła poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (druk nr 2160).
Komisja przyjęła poprawki m.in. przewidujące zniesienie opłat od pozwów o:
– ochronę dóbr osobistych, gdy sprawa dotyczy patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem, wniesionego przez kombatanta w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego lub jego zstępnego, a także osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, których statutowym celem jest ochrona patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem;
– roszczenie majątkowe z tytułu zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennej lub zbrodni agresji;
– ochronę dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej lub Narodu Polskiego, o którym mowa w art. 53o i 53p ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Komisja przyjęła sprawozdanie.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Buda (PiS).

Komisja zaopiniowała wniosek w sprawie wyboru uzupełniającego na członka Trybunału Stanu (druk nr 2326).
Kandydaturę Czesława Kłaka zgłosili posłowie Klubu Parlamentarnego PiS.
Komisja pozytywnie zaopiniowała ww. kandydaturę.
Sprawozdawca – poseł Waldemar Buda (PiS).

Komisja pozytywnie zaopiniowała dla Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk nr 2146).
Projekt ma na celu skreślenie art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy dopuszczającego przerwanie ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.
W posiedzeniu uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Łukasz Piebiak.